Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Az Európai Néppárt (EPP) azt tanácsolja a török kormánypártnak, hogy tegye magáévá azt a hozzáállást, amelyet az európai kormányok tanúsítanak tüntetések esetén - mondta az EPP elnöke csütörtökön egy bécsi sajtótájékoztatón.
A török kormányzó párt, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) megfigyelő tagja az Európai Néppártnak (EPP), az európai konzervatív és keresztényszociális pártok szövetségének. „Sajnos az AKP jelenleg nem nagyon vesz részt az EPP munkájában. Ennek ellenére megpróbálunk elérni hozzájuk és azt tanácsoljuk nekik, tegyék magukévá azt a hozzáállást, amelyet az európai kormányok tanúsítanak tüntetésekkel szemben” – fogalmazott Wilfried Martens az EPP bécsi csúcstalálkozóját követően. „A jelek szerint Törökország jelenleg nem értékeli az Európából érkező üzenetet. Ennek ellenére meg fogjuk próbálni felújítani a párbeszédet velük” – tette hozzá Martens.
Osztrák sajtóértesülések szerint a bécsi tanácskozásra, amelyen számos EU-s és EU-n kívüli konzervatív kormányfő, de az EPP megfigyelői státusú tagpártjai is részt vettek, Recep Tayyip Erdoğan török miniszterelnök is hivatalos volt. Erdoğan azonban nem volt jelen a csúcstalálkozón. Michael Spindelegger osztrák alkancellár, a tanácskozás házigazdájának, az Osztrák Néppártnak (ÖVP) az elnöke újságíróknak nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy a tüntetések kezelésének osztrák és német álláspont szerint kihatása lehet az EU-török csatlakozási tárgyalásokra.
Emlékeztetett arra, hogy Ausztria és Németország a Törökország és az EU kapcsolatát illetően egyaránt azon az állásponton van, hogy uniós tagság helyett „különleges partnerséget” kell Ankarának felkínálni. Majd hozzátette: „hogy miként mennek a dolgok a továbbiakban, az nagyban függ attól is, hogy miként kezeli a tüntetéseket Törökország” – fogalmazott. Németország és Ausztria is nagy aggodalommal figyeli a fejleményeket – mondta Spindelegger, és leszögezte, hogy a szabadságjogokat, köztük a véleménynyilvánítás szabadságát, kivétel nélkül minden országban tiszteletben kell tartani.