Tóásó Előd szabadlábra helyezését sürgeti a kormány

2013. április 03. 08:18

A magyar kormány sürgeti, hogy a bolíviai hatóságok mielőbb szakértők bevonásával vizsgálják ki Marcelo Soza, a bolíviai kormányt Tóásó Előd ügyében képviselő ügyész lemondásának tisztázatlan körülményeit.

2013. április 03. 08:18

Kiemelték, a Külügyminisztérium folyamatosan figyelemmel kíséri a Bolíviában jogtalanul fogvatartott Tóásó Előd ügyének alakulását, „a per tárgyalásának újabb és újabb elhalasztását és a tárgyalások helyszíneinek váltogatását”.

Különös aggodalommal és nyugtalansággal töltik el a magyar hatóságokat Marcelo Soza ügyész lemondásának tisztázatlan körülményei azt követően, hogy a személyét kompromittáló felvételek kerültek nyilvánosságra, fogalmaztak. Hangsúlyozták, a magyar kormány azt szorgalmazza, hogy – a brazil és spanyol bűnügyi szakértői vélemény elutasítása után – a bolíviai hatóságok mielőbb nemzetközileg elismert szakértők segítségével vizsgálják ki az ügyet, mert a hangfelvétel tartalma szerint a nyomozást vezető bolíviai szervek fegyverek odahelyezésével manipulálták a 2009-es szállodai letartóztatás helyszínét.

2009. április 16-án Santa Cruzban kommandósok rajtaütöttek egy feltételezett terrorista sejten, az akcióban életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa-Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a magyar-román állampolgár Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát kettős állampolgár Mario Tadic Astorgát. 

A külügyi kommüniké szerint a magyar kormány ismételten felhívja a bolíviai kormányt, hogy az ENSZ jogtalan fogva tartást vizsgáló munkacsoportjának ajánlása alapján és a saját büntetőeljárási rendelkezéseinek megfelelően mielőbb biztosítsa Tóásó Előd szabadlábon való védekezésének lehetőségét, valamint a tisztességes, pártatlan és gyors büntetőeljárás lefolytatását – olvasható a közleményben.

Több mint két hét után kedden ismét megjelent a nyilvánosság előtt La Pazban az úgynevezett terrorista ügy vezető ügyésze – aki márciusban lemondott –, hogy az ügyészségnek számot adjon egy a perrel kapcsolatban kínos részleteket feltáró telefonbeszélgetésről, amelyen állítólag az ő hangja hallható. Mint kijelentette, a felvételt manipulálták, ő maga pedig politikai összeesküvés áldozata.

A titkos hangfelvételt egy ellenzéki szenátor tette közzé, és többi között kiderül belőle, hogy a „terroristaügy” – amelynek 39 vádlottja között van a magyar állampolgársággal is rendelkező Tóásó Előd – bizonyos periratai eltűntek, de Soza már nem léphetett vissza attól, hogy részt vegyen a perben, mert nagy botrány kerekedett volna, ha mindez kiderül. Soza szájából a bizalmasával folytatott beszélgetés során elhangzott az is: a kormányzati (belügy) minisztérium egyik tisztségviselője maga mondta, hogy ha a „terrorista összeesküvésről” szóló bírósági ügy összeomlik, „Evo (Morales bolíviai elnök) is bukik”.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nyugalmazott tanár
2013. április 03. 11:10
Nagyon sajnálatosnak és borzalmasnak tartom Tóásó boliviai kalandját és egész történetét. Remélhetőleg ő és a hasonszőrű vállalkozó szellemá hősök tanulnak az esetből.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!