Szlovákiának nincs más esélye, minthogy egyetértsen az uniós integráció elmélyítésével, és az azt támogató országok csoportjába tartozzon – közölte a TASR közszolgálati hírügynökség, a kormányfőnek a pozsonyi Páneurópai Főiskolán (PEVS) tartott előadását ismertetve. Az integráció elmélyítését az indokolja, hogy az EU-nak versenyképesnek kell maradnia olyan, dinamikusan fejlődő régiókkal szemben, mint India, Kína és Brazília – hangsúlyozta Fico. A versenyképesség fejlesztését célzó eddigi koncepció, a Lisszaboni Stratégia teljesen hatástalannak bizonyult – mutatott rá, hozzátéve, hogy szkeptikusan tekint az Európa 2020 stratégiára is.
A szlovák kormányfő a jelenlegi állapotokkal kapcsolatban úgy vélekedett, ha Európa túl akar élni és el kívánja érni a céljait, akkor egy mélyebb integrációs folyamaton kell átesnie. Az EU nehezen tudja növelni versenyképességét, amíg a tagországokban az egyéni érdekek uralkodnak, s az egyik tagországban 40 a másikban pedig 16 százalékos a társasági adó – hangoztatta Robert Fico. „Nehéz úgy biztosítani a konkurenciaképességet, hogy van ahol az euró a fizetőeszköz és van ahol nem, hogy van ahol szociális államot építenek, másutt pedig a liberalizmus útját járják” – fogalmazott.
A szlovák miniszterelnök szerint az integráció mélyítésével összefüggő döntéseket minél korábban meg kellene hozni, ugyanis elképzelhető, hogy az ezzel kapcsolatos vita megosztja majd a tagországokat. Elképzelhetőnek nevezte, hogy néhány tagországból kialakul majd a mélyebb integrációt támogatók csoportja, amely saját szabályokat hoz létre. Szlovákiának ebben az EU nagy húzógazdaságait, Németországot és Franciaországot kell követnie, amelyek az integráció elmélyítése mellett döntöttek – szögezte le.