Olasz lap: kezdetét vette a nagy verseny – Orbán és Macron között dől el Európa sorsa
A francia elnök is elkezdett mozgolódni.
Az igazságszolgáltatást támadta pénteken Nicolas Sarkozy és francia vezető jobboldali politikusok, amiért előző este vád alá helyezték a volt államfőt a 2007-es elnökválasztási kampányának állítólagos illegális finanszírozásával kapcsolatban. A volt elnököt azzal gyanúsítják, hogy visszaélt Liliane Bettencourt-nak, Franciaország és Európa leggazdagabb asszonyának, a l'Oréal kozmetikai cégbirodalom örökösnőjének megrendült egészségi állapotával, és rábeszélte arra, hogy törvénytelen módon támogassa a 2007-es elnökválasztási kampányát.
A volt köztársasági elnök „úgy véli, hogy botrányos eljárásban részesítette őt az igazságszolgáltatás” – mondta Thierry Herzog, Sarkozy ügyvédje pénteken az RTL kereskedelmi rádióban, és megkérdőjelezte a vádemelést elrendelő Jean-Michel Gentil bordeaux-i vizsgálóbíró pártatlanságát. Az ügyvéd a vádemelés ellen azonnali fellebbezéssel élt és az eljárás megszüntetését kérte. Az ügyet egyébként azért helyezték át a dél-franciaországi városba, mert a helyileg illetékes nanterre-i főügyészről kiderült: többször is részletesen tájékoztatta az elnöki hivatalban Sarkozyt a nyomozás állásáról.
A volt elnököt azzal gyanúsítják, hogy visszaélt Liliane Bettencourt-nak, Franciaország és Európa leggazdagabb asszonyának, a l'Oréal kozmetikai cégbirodalom örökösnőjének megrendült egészségi állapotával, és rábeszélte arra, hogy törvénytelen módon támogassa a 2007-es elnökválasztási kampányát. A vádemelést megelőzően Sarkozyt órákon át szembesítették a 90 éves milliárdos személyzetének több tagjával annak tisztázására, hogy a politikus – ahogy korábban állította – csak egyszer vagy pedig többször is megfordult a Bettencourt-házban.
A vádemelést a pénteki francia sajtó egyöntetűen meglepetésként és politikai földrengésként értékelte, miután az kérdésessé tette, hogy Sarkozy visszatérhet-e a közeljövőben a politikai életbe. A volt államfő nemrégiben egy interjúban ugyanis nem zárta ki annak a lehetőségét. Sarkozy tavalyi választási vereségét követő politikai visszavonulása óta óriási hatalmi harc folyik az ellenzéki oldalon a vezetői helyért, amelynek következtében a felmérések szerint a jobboldali választók körében továbbra is a volt elnök számít a legnépszerűbb politikusnak.
A vádemelés nem „törvénytelen kampányfinanszírozásra”, hanem „megrendült állapottal való visszaélésre” vonatkozik, ami az ilyenkor szükséges orvosi vizsgálatok miatt meghosszabbíthatja az eljárást. Hírmagyarázók szerint a vizsgálóbíró azért döntött így, mert az illegális finanszírozás bűntettének elévülési ideje három év, a betegséggel való visszaélés viszont nem évül el. Ez utóbbi bűncselekmény három év szabadságvesztéssel és 375 ezer euró pénzbüntetéssel sújtható.
A jobboldal politikai elfogultsággal vádolta meg a vizsgálóbírót és értetlenségének adott hangot a vádemelés miatt. „Nem értem a vádemelés indokait. Általában soha nem szoktam vitatni a folyamatban lévő bírósági ügyeket. Egyszerűen csak emlékeztetek arra, hogy létezik az ártatlanság vélelmének elve” – mondta Jean-Francois Copé, a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép Népi Mozgalom Uniójának főtitkára. Francois Fillon volt kormányfő szerint „annyira igazságtalan, mint extravagáns” a döntés. Christian Estrosi volt ipari miniszter „egyértelmű politikai módszereket” emlegetett, s annak a reményének adott hangot, hogy „az igazságszolgáltatás nem hagyja magát felhasználni ebben az ügyben”. Henri Guaino, a volt államfő korábbi különleges tanácsadója úgy vélte, hogy a bíró „megszégyenítette az igazságszolgáltatást”. Laurent Wauquiez volt miniszter, az UMP alelnöke pedig Sarkozy-ellenes összeesküvésről és politikai döntésről beszélt a France Info hírrádióban.
Az igazságszolgáltatás elleni támadásokat a kormányzó szocialisták „elfogadhatatlannak” minősítették pénteken. Harlem Désir, a Szocialista Párt vezetője óva intette a jobboldalt attól, hogy nyomást gyakoroljon a bíróságra, Cécile Duflot, a Zöldekhez tartozó környezetvédelmi miniszter pedig „természetesnek” nevezte a vádemelést.