Leminősítette Nagy-Britanniát a Moody's

2013. február 23. 09:49

Megvonta Nagy-Britanniától a lehetséges legjobb, „Aaa” államadós-besorolást a Moody's Investors Service, a brit gazdaság továbbra is gyenge növekedési kilátásaira hivatkozva. Nagy-Britannia 35 év után vesztette el elit adósbesorolását, ugyanis 1978 óta mindegyik nagy hitelminősítő az „Aaa/AAA” szinten tartotta nyilván a brit államadósságot.

2013. február 23. 09:49
A világ legnagyobb hitelminősítője péntek éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy az eddigi „Aaa”-ról egy fokozattal „Aa1”-re rontotta Nagy-Britannia kötelezettséginek osztályzatát. A Moody's a pénteken megadott új, egy fokozattal alacsonyabb osztályzat kilátását az eddigi negatívról stabilra javította, vagyis a következő 12-18 hónapra levette napirendről a brit államadós-osztályzat további leminősítését.
 
A brit adósbesorolásra azonban a másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's és a Fitch Ratings továbbra is negatív kilátást tart érvényben, vagyis e cégek esetében változatlanul valós kockázat Nagy-Britannia leminősítése. Legutóbb, december közepén az S&P rontotta negatívra az addigi stabilról Nagy-Britannia – e cég módszertanában „AAA”-val jelölt – lehetséges legjobb államadós-osztályzatának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a brit államadósság-ráta az évtized közepéig emelkedik, és csak utána kezd majd stabilizálódni.
 
A Moody's a péntek éjjel bejelentett brit leminősítést hasonló érvekkel indokolta. A cég közölte: várakozása szerint a lanyha brit gazdasági aktivitással jellemzett időszak az évtized második feléig eltart, és ez kihívásokat támaszt a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció államháztartási konszolidációs programjának végrehajtása elé.
 
A hitelminősítő véleménye szerint ebben a gyenge növekedési környezetben a konszolidációs program jócskán átnyúlik majd a 2015-ös választásokkal kezdődő következő parlamenti időszakra.
 
A Moody's a leminősítés fő okai között említette azt a véleményét is, hogy a magas és emelkedő adósságteher miatt romlik a brit közfinanszírozási rendszer sokkelviselő kapacitása, és valószínűtlen, hogy ez a folyamat 2016 előtt megfordulna.
 
A hitelminősítő indoklása szerint a brit gazdaság eddigi kilábalási folyamata jóval lassabb - és valószínűleg a továbbiakban is lassabb ütemű marad - az 1970-es, az 1980-as és az 1990-es évek recessziói utáni fellendüléseknél.
 
Mindezek alapján a Moody's előrejelzése most már az, hogy Nagy-Britannia bruttó államadósság-rátája a hazai össztermék (GDP) 96 százalékát valamivel meghaladó szinten tetőzik 2016-ban. A hitelminősítői korábban azzal számolt, hogy a brit közadósság-ráta már a 2014-2015-ös pénzügyi évtől csökkenésnek indul.
 
A brit leminősítéssel az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság veszítette el lehetséges legjobb államadós-besorolását, és a nagy EU-tagállamok közül már csak Németországnak van mindhárom hitelminősítőnél „Aaa/AAA” szuverén osztályzata. Franciaországtól a Moody's és a Standard & Poor's tavaly megvonta ezt az elit besorolást.
 
Az S&P ráadásul 2011-ben a világ legnagyobb gazdaságától, az Egyesült Államoktól is megvonta az „AAA” államadós-osztályzatot, először azóta, hogy a szuverén amerikai adósságra ezt a besorolását 1941-ben megadta. A világ vezető gazdasági erőcentrumait sújtó gyors ütemű hitelminősítési eróziót illusztrálta a JP Morgan néhány hete összeállított helyzetértékelése.
 
A globális befektetési szolgáltató csoport átfogó felmérésében kimutatta, hogy 2007-ben, a pénzügyi válság elhatalmasodása előtt a világgazdaság összteljesítményének csaknem 50 százalékát „Aaa/AAA” besorolással és stabil osztályzati kilátással ellátott országok adták, jelenleg azonban a globális GDP-értéken belül már alig 15 százalék azoknak a szuverén adósoknak a súlya, amelyekre a két legnagyobb nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's e lehetséges legjobb besorolást tartja érvényben.

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
öszödibeszéd
2013. február 23. 23:35
Ná, vázzeg! A mudíz! Micsoda pekk! Az a sok(k) magyar lassan hazaindulhat az ültetvényekről, ez sem egy paradishomi állapot már odaát...
von Schreckendorf őrnagy
2013. február 23. 13:20
A brit wellfare state a milliónyi benefiten tartott prolival meg pakival is recseg-ropog. Felkészül Franciaország, Olaszország, Spanyolország.., Igaz a magyar nyuggerszocializmusnál nagyobb elkúrás még mindig nincsen sehol a világon, bár a görögök nagyon igyekeztek.
states
2013. február 23. 13:18
Már rég leszarja az egész világ, ha néhány tetves bankár minősítgeti mindenekelőtt saját magát, mert ugye arról szólnak ezek a minősítések, hogy a bennfentes bankárfalka sütögeti a saját pecsenyéjét az infók birtokában, másrészt megpróbálják a renitenskedő országokat megfegyelmezni, ha nem hajlandók egyszerre lépni bankárékkal.
kamasuka
2013. február 23. 12:57
Az indexen úgy védik Simort, mintha az életük múlna rajta. Természetesen ez is a szálka és deszka esete .... Kuncze ciánozásakor voltak utoljára ennyire lojálisak a sátánfajzatuk egyértelmű szemétsége kapcsán.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!