Menesztenék az INA magyar elnökét

2012. június 03. 16:40

Az INA olajtársaság felügyelőbizottságának négy horvát tagja levélben arra kérte a horvát kormányt, hogy a vállalatnál uralkodó állapotok miatt menessze Áldott Zoltánt, az igazgatóság elnökét - jelentette szombaton a horvát média.

2012. június 03. 16:40
A levél egyik aláírója, Davor Stern megerősítette, hogy küldtek a kormánynak egy levelet az INA-nál kialakult rossz helyzettel összefüggésben, de annak tartalmáról nem kívánt nyilatkozni, mondván, nem akar a sajtón keresztül üzengetni a „tulajdonosnak”, amelyet képvisel a cégnél.
 
A Novi List című horvát lap úgy tudja, hogy a levél szerzői arra figyelmeztetik a kormányt: a vállalatnál uralkodó állapotok miatt elérkezett az idő, hogy kérjék Áldott Zoltán menesztését. Szerintük a kormánynak meg kell kezdenie a tárgyalásokat a Mollal a részvényesi szerződés módosításáról, tekintettel arra, hogy mindössze 2,4 százalékkal kevesebb INA-részvénye van, mint a Molnak - amely nem szerezte még az 50 százalékos részesedést az INA-ban -, s még sincs semmilyen vállalatirányítási joga, nem tud befolyást gyakorolni az INA-ban zajló dolgokra.
 
A levél elküldésére a horvát sajtó szerint az adott okot, hogy május végén a felügyelőbizottság ülésén a Mol képviselői szorgalmazták: vitassák meg azokat a nyilatkozatokat, amelyeket az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjai tettek, tanúskodva az Ivo Sanader volt kormányfő ellen folyó, az INA „átvételével” kapcsolatos korrupciós perben.
 
A Vecernji List című napilap szerint a felügyelőbizottság horvát tagjai levelükben arra figyelmeztetnek, hogy „katasztrofális következményei” lesznek annak, ha a kormány sürgősen nem kezd tárgyalásokat a részvényesi szerződés módosításáról. Szerintük a 2009-es megállapodás függeléke révén a Mol „bármit megtehet az INA-ban, amit csak akar”, továbbá beavatkozhat bírósági eljárásokba, sértegetheti a horvát igazságszolgáltatást és a tőkepiaci felügyeletet (HANFA), illetve az igazgatóbizottság és a felügyelőbizottság horvát tagjait.
 
A levél aláírói szerint a Mol távolról sem teljesítette a részvényesi megállapodásból eredő kötelezettségeit, s kihasználva a helyzetét szándékosan akadályozzák az INA fejlődését és működését. A Vecernji List szerint a levél legmegdöbbentőbb része mégis az, amely az ellenséges felvásárlás veszélyére figyelmeztet: a Mol kihasználva az INA rossz anyagi helyzetét teljesen ráteheti a kezét a horvát vállalatra, hasonlóan ahhoz, mint amikor 2008-ban, piaci kamatozású hitelt adva, a cég megmentésének látszatát keltette, és átvette az INA irányítását. 
 
A hírrel kapcsolatosan Slavko Linic pénzügyminiszter közölte, hogy „nyilvánvalóan komoly tárgyalásokra van szükség a Mollal a cég vezetéséről”. „Elég volt az INA elhanyagolásából, amely horvát vállalatként csakugyan jelentős szereplő lehetne a térségben” - idézte a Jutarnji List a pénzügyminisztert.

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
korona
2012. június 04. 05:35
Ennyit a nagy horvát-magyar barátságról. A horvát annyira szereti a magyart, mint kecske a kést. Így volt ez mindig, és így fog ez lenni a jövőben is. Ismerem őket, a horvátokat.
Locassen
2012. június 03. 20:36
na akkor számvetés: Románia: a román miniszterelnök Kreónt játszik a Cotroceni-palotában Szerbia: Tomiszlav Nikolics lett az elnök + a magyarokat változatlanul verik, mint a répát Horvátország: lásd fent Szlovénia: szerintem még mindig szigetelnek minket elfele Ausztria: a labanc elnök a bankjaik miatt óbégat Szlovákia: Fico is back, a Malina- és az állampolgársági ügyben tovább megy a szívatás Ukrajna: nyelvtörvény miatti hőbörgés na ennyit a jószomszédi viszonyról...
Kosinva
2012. június 03. 18:19
A gonosz magyar multi beakarja kebelezni horvát olajvállalatot. - horvát vélemény A magyar MOL a horvát INA-t versenyképessé akarja tenni, amire a horvát vezetés eddig képtelen volt. - magyar vélemény Apró kérdés: A magyar külpolitika miért van kussban? Ha egy francia nagyvállalatot érne egy ilyen probléma, akkor francia külpolitika minden eszközt bevetne, hogy a francia nagyvállalat jogai ne sérüljenek.
kjkj945
2012. június 03. 18:09
Jobb ha ékezet nélkül ír, mintha hieroglifák jönnének be az ékezetes betűk helyett. Ha olyan serveren keresztül ír, amelyik nem váltja át rögtön a keleteurópai ékezetekre, akkor a hexadecimális megfelelőt irja az ékezetes betű helyett, az meg olvashatatlan. Több magyarral levelezek az usába, és megállapodtunk, hogy ékezetek nélkül írunk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!