Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
A European Voice cikke szerint az EP-képviselők többsége nem ért egyet azzal, hogy uniós finanszírozást kapjon a Jobbikot is soraiban tudó, elsősorban szélsőjobboldali pártokat tömörítő Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetsége.
Nem ért egyet az Európai Parlament képviselőinek többsége az EP húsztagú vezetői fórumának azon döntésével, hogy uniós finanszírozáshoz jusson az elsősorban szélsőjobboldali pártokat tömörítő Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetsége (ENMSZ) – írja a European Voice című brüsszeli hetilap. A címoldalas cikket azzal a fényképpel illusztrálták, amikor egy budapesti tüntetésen jobbikosok uniós zászlót égettek.
Az újság emlékeztetett arra: az Európai Parlament vezetése nemrégiben hozzájárulását adta, hogy a pártszövetség uniós központi költségvetési juttatást kapjon, jóllehet az ENMSZ nem teljesíti a támogatáshoz előírt azon feltételt, hogy hét EU-tagállamból összesen legalább 25 képviselővel rendelkező frakciót alakítson az EP-ben. Ezzel a döntéssel fejezte ki elégedetlenségét a 751 EP-képviselő többsége egy múlt heti plenáris szavazáson. A képviselők az EP költségvetésénél szigorúbb szabályozást sürgettek, hogy azzal megakadályozható legyen az idegengyűlölő vagy rasszista nézeteket hirdető pártok uniós pénzhez jutása – vélte a cikk. A lap hozzátette: vannak a döntésnek védelmezői is, akik szerint nem engedhető meg, hogy a nagy pártok képviselői azért tiltsák meg kisebbek finanszírozását, mert nem értenek egyet azok nézeteivel.
Az EP szabályai szerint a parlamentben képviselt pártok összesen 18,9 millió euró juttatásban részesülhetnek a személyzet, illetve az adminisztráció fenntartásához, a juttatás pártcélokra nem használható fel. Az összeget az egyes pártcsoportok között nagyjából „méretarányosan” osztják fel. Az ENMSZ nem egészen 290 ezer euró támogatáshoz jutott. A szövetséghez olyan pártok tartoznak, mint a Jobbik, a francia Nemzeti Front, a Brit Nemzeti Párt, az olasz Fiamma Tricolore, a svéd Nemzeti Demokraták, a Belga Nemzeti Front. A lap idézte Helga Trüpel német zöldpárti képviselőt, aki szerint a csoport pártjai „egyfajta új fasizmust képviselnek”, amit a képviselők „nem akarnak anyagilag támogatni”. Trüpel szerint a Jobbik antiszemita is.