Össztűz alatt Németország: nemcsak a kormány omlott össze, de az energiaválság is berobbant
A Scholz-kormány bukása csak nyitánya annak a válságfolyamatnak, amelybe Berlin az elmúlt évekbe kormányozta magát az elhibázott energiapolitikájával.
Kétes hírek egész sorozata rendítette meg Christian Wulff német szövetségi elnök helyzetét, a többség már lemondatná őt.
Christian Wulff 2008-ban, még Alsó-Szászország miniszterelnökeként 500 ezer eurós kölcsönt kapott egy baráti vállalkozó családtól, de 2010-ben pedig a tartományi ellenzéki képviselőknek azt állította, hogy nincs és nem is volt üzleti jellegű kapcsolata velük. A Bild című lap szerint a kölcsön eltitkolásával a kereszténydemokrata politikus félrevezette a tartományi törvényhozást. ráadásul kiderült: Wulff büntetőjogi eljárást kilátásba helyezve megpróbálta megakadályozni a cikk megjelenését.
Több más ügy is nehezíti helyzetét: decemberben elbocsátott szóvivője korrupció gyanújába került, ami miatt példa nélküli módon házkutatást tartottak a szövetségi elnöki hivatalban. Wulff felesége pedig térítés nélkül vette igénybe az egyik nagy német autógyár exkluzív szolgáltatását: olyan kocsit bocsátottak Bettina Wulff rendelkezésére, amelynek sorozatgyártása még el sem kezdődött.
A hannoveri ügyészség a Die Welt című lap megkeresésére azt közölte, hogy az államfő ellen eddig több mint 100 feljelentést tettek. Sigmar Gabriel, a szociáldemokraták (SPD) elnöke szerint Wulff „már nem is szövetségi elnök, hanem csak a Bellevue-palota lakója”, mert elveszítette szavahihetőségét, az államfői hivatal egyetlen hatalmi eszközét. Az ARD közszolgálati televízió megbízásából készült reprezentatív felmérés szerint a németek 56 százaléka támogatná Christian Wulff lemondását. Már csak 16 százalék tartja becsületesnek őt. míg 73 százalék szerint nem szavahihető Christian Wulff, és 76 százalék szerint nem is tisztességes.