Riadókészültségben a japán kormány

2011. március 29. 08:16

Meghaladja a 11 ezret a halálos áldozatok száma Japánban, míg eltűntként több mint 17 ezer személyt tartanak nyilván. Kan Naoto kormányfő szerint továbbra is kiszámíthatatlan a helyzet, a kormány riadókészültségben áll. A fukusimai reaktorok hűtését a növekvő sugárzás miatt nem tudták újraindítani.

2011. március 29. 08:16

A japán kormányfő a tokiói parlament alsóházának költségvetési bizottsága előtt számolt be kedden a nukleáris létesítménnyel kapcsolatos teendőkről - számolnak be japán források. A helyzet Kan Naoto szerint továbbra is kiszámíthatatlan, a kormány azonban „riadókészültségben áll, és megbírkózik a problémával”. A sugárzás növekedése miatt nem tudták újraindítani a reaktorok hűtőrendszerét. A talajban az erőműnél, amelynek épületeiből súlyosan szennyezett víz szivárog, plutóniumot találtak.

Keddi adatok szerint a földrengésnek és a szökőárnak 11 063 halottja van Japánban, míg az eltűntek száma 17 285. Összesen 18 ezer ház dőlt romba, és további 130 ezer szenvedett károkat. A legtöbben, összesen 6744-en Mijagi prefektúrában haltak meg. A halottak száma várhatóan tovább emelkedik.

A dél-koreai biztonsági ügynökség jelentése szerint radioaktív jód nyomát találták Szöulban és az ország másik hét pontján - a sugárzás azonban nem jelent veszélyt az egészségre. A radioaktív szennyezést az esővízben Kanadában és az Egyesült Államokban is észlelték, mértéke ugyanakkor nem ártalmas az egészségre.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
denever
2011. március 29. 11:07
hatásvadászat. az atombalesetnek és a földrengés/cunami hatásainak blikk szintű összemosása. az áldozatok aránya egyenlőre 11000:0 nem tudom, valakinek megvan-e, hogy mi rommá pánikoljuk magunkat láthatóan, a japók meg teszik a dolgukat. annak idején egész közelről éltem meg a WTC lebontását egy hajszálgörbülés nélkül, három órával később meg magyaroszágon már atomcsapással riogattak, meg megemelték a magas épületekben a riadókészültséget. mindenki összevissza fosik, vizsgál, jelent, riogat. eddig ilyen intezitással soha senki nem méricskélt se kanadában se másütt radioaktív szennyezést. pedig a fukishimai baleset messze nem mérhető akár a bikini-atollon történt teszthez, vagy az azt követő számtalan duhaj próbarobbantásnak. ott aztán kapott a légkör a javából. a szöuli cézium és jód izotóp-történet is egyenlőre az "úgy vélik" kategóriába tartozik. az erőmű melletti tengerparton 238-as plutóniumnyomokat találtak, de egyenlőre még nem világos, hogy ez a 3. reaktor (plutóniummal működő) leolvadt(?) fűtőanyagából származik, vagy az 1. vagy a 4. reaktor működésének mellékterméke (ami szintén lehetséges). érdemes lenne ebben a témában a helyi sajtóra támaszkodni, nem pedig a földgolyó túloldaláról megmondókra. érdemes lenne Teller Ede idevágó írását olvasgatni, ahol azt taglalja, hogy a világűrből érkező radioaktív sugárzás veszélyeit veti össze a földön mérhető forrásokéval: "Tudjuk, hogy a nagyon erős radioaktivitás halálos. De ma az engedélyezett megengedhető dózis lényegében ugyanannyi, mint amit a sugárzási háttértől úgyis kapunk. Én eszerint bizony életveszélyt vállaltam, mert Magyarországra repültem. Nem Magyarországgal volt a baj. A sztratoszférában, ahol 10 órán át repültem, sok volt a sugárzás. “De az az égből jön, talán azzal nem lehet semmi baj! Ami egy reaktorból jön, azzal lehet a baj!" Kérem, talán még ez sem a butaság felső határa. De azt hiszem, hogy a sugárzástól való félelmet jó volt jobbról és balról szemügyre venni, hogy tudjuk: mi boszorkány és mi nem. A világ számára lehet elég energiát termelni, és lesz is elég, ha nem félünk attól, amitől nem kell félni. Félelem értelem nélkül nem használ." http://www.kfki.hu/fszemle/archivum/fsz9204/tede9204.html
drieno
2011. március 29. 09:12
És mit fog tenni a "riadókészültségben lévő" kormány? A hűtést valahogy újra kell indítani, ha pedig ez záros határidőn belül nem megy, akkor a lebetonozást kell megindítani minden eszközzel, mielőtt még nagyobb károk keletkeznek. Vagy nem is tervezik a bebetonozást, lefedést, hagyják sugározni a reaktorokat? Ennyire nem lehetnek ostobák! Már rég a katasztrófavédelemnek kellett volna átvenni az ügyintézést, a tepco "szakembereit" pedig max végrehajtóként megtartani. A vállalati szemlélet iszonyatos károkat okozott, az utolsó pillanatig az anyagi érdekeik motiválták őket, a katonai segítség elkésett és részben kontraproduktív volt. A tengervíz sója most éppen akadályozza a hűtést....
magnamater
2011. március 29. 08:45
Mindenkit aggodalommal tölt el a japánoknak a sorsa. Ám a romák még azon is elgondolkodhatnak, egy végső nagy tragédia esetén elsőosztályú, jól képzett, kitűnő munkaerő fog onnan a világ minden tájára kiáradni, s akkor a felzárkóztatásra semmi szükség nem lesz!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!