Rosszabbul élnek, mint egy éve: elégedetlenek Donald Tusk balliberális kormányával Lengyelországban
Nem jött be a kormányváltás a lengyeleknek.
A liberális napilap szerint ha a keddi csúcstalálkozón valóban arról tárgyaltak, ami a sajtóértekezleten elhangzott, akkor az jól jellemzi a csoport eddigi létezését. A szerző szerint a nap eseménye nem is kapcsolódott közvetlenül a csúcshoz.
Ha a keddi pozsonyi visegrádi miniszterelnöki csúcstalálkozó résztvevői valóban arról tárgyaltak, ami a sajtóértekezleten elhangzott, akkor az jól jellemzi a csoport eddigi létezését - olvasható a Sme című szlovák liberális napilapban. „Ugyanakkor mindez csak nehezen tudja meggyőzni a politikai akváriumon kívül élő embereket, hogy ennek a közép-európai együttműködésnek a húsz éve sikeres volt, olyan eredményeket hozott, amiért érdemes volt ebbe beruházni, és hogy további sikeres jövő vár rá” - írta Peter Morvay.
A szerző szerint a Fehéroroszországhoz az emberi jogok betartása miatt írt felhívás csak félmegoldás, ha nem követi azt a fehérorosz ellenzéknek nyújtott támogatás. Az energiabiztonságról szóló beszédek szerinte sem Németországot, sem Ausztriát, sem Csehországot nem érdeklik már. A V4 többi országa politikai nyilatkozatokat ad ki, de a megoldásokat halogatják. A nemrégiben aláírt szlovák-magyar egyezmény is inkább egy megállapodás, mint szerződés - írja. Morvay szerint a csúcstalálkozó Iveta Radicová által felvetett fő témája - harc a spekulatív áremelkedések ellen - csak figyelemelterelési kísérlet volt, ami „Orbán Viktor kedvenc antikapitalista retorikájára emlékeztetett”.
A cikk író szerint a keddi nap legérdekesebb eseménye olyasmi volt, ami közvetlenül nem volt összefüggésben a csúccsal: Pozsony átadta Budapestnek a kettős állampolgárságról megkötendő szerződés tervezetét. „Hátha ebből idővel lesz valami. Persze, ha Orbán megengedi” - zárul a kommentár.