Főként az okozta a koppenhágai klímaértekezlet kudarcát, hogy az Egyesült Államok és Kína részéről hiányzott a kötelezettségvállalásra irányuló akarat – mondta az EU soros elnökségét ellátó Svédország környezetvédelmi minisztere kedden Brüsszelben. Washington és Peking, szövetségeseivel együtt elérte, hogy a konferencia 193 országot képviselő résztvevői csak minimális szinten tudták közös nevezőre hozni álláspontjukat – állapította meg Andreas Carlgren az EU-országok környezetvédelmi minisztereinek tanácskozásán.
Az ülés a tagállami kormányokat képviselő Európa Tanács idei utolsó miniszteri szintű megbeszélése, és egyben a svéd elnökség által szervezett utolsó miniszteri tanácskozás volt. Carlgren nagy kudarcnak nevezte a dán fővárosban tartott klímaértekezletet, hiszen azon nem sikerült megállapodni abban, ki milyen mértékben csökkenti a levegő felmelegedését okozó szén-dioxid kibocsátását.
Csupán egy olyan semmitmondó kompromisszumos okmányt „vettek tudomásul”, amely célként fogalmazza meg, hogy a Föld légköre ne melegedjen fel 2 Celsius-foknál nagyobb mértékben, valamint pénzeket ígér a fejletlenebb országoknak a klímavédelmi beruházásokhoz, ám jelentősebb összegeket csak a későbbi évekre helyez kilátásba. A kudarcból tanulni kell – jegyezte meg a svéd miniszter, és azt hangsúlyozta, az ENSZ mechanizmusa – minden gyengesége ellenére – mégis az a nemzetközi mechanizmus, amely a kisebb országoknak érdekvédelmet nyújt. (MTI)