Városháza-ügy: Bajnai is jutalékos rendszerről beszél egy hangfelvételen
A volt kormányfő tanácsokkal segítette a befektetőket egy, a Városháza eladásáról is szóló egyeztetésen.
A prágai Globsec-konferencián beszélt az exkormányfő egyebek mellett arról, hogy Orbán Viktor kivezetné az EU-ból Magyarországot.
nyitókép: MTI-archív/Máthé Zsolt
Mint a 444 uniós finanszírozással megvalósuló tudósításából kiderül, nem Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója volt az egyetlen magyar előadó a politika világából a prágai Globsec biztonságpolitikai konferencián.
Az egyik pódiumbeszélgetésre a szervezők meghívták Bajnai Gordont is, aki a Gyurcsány-kormányokban volt miniszter, majd egy évig, közvetlen választói felhatalmazás nélkül 2009 és 2010 között Magyarország miniszterelnöke. Bajnai együtt szerepelt Mikulas Dzurinda volt szlovák, Mirek Topolánek volt cseh miniszterelnökkel, valamint Sebastian Kurz volt osztrák kancellárral.
Míg a többiek alapvetően a biztonsági kihívások mellett a térségi együttműködés lehetőségeiről és kihívásairól beszéltek,
a volt kormányfő kihasználta a lehetőséget, hogy leszögezze, nincs köze a jelenlegi magyar berendezkedéshez, majd a nemzetközi eseményen instant politikai kirohanást intézzen a magyar kormánnyal szemben, felmondva a szokásos ellenzéki vádakat.
Szerinte hazánk visszafordult a rendszerváltozással megkezdett útról, a kormánynak „jól kidolgozott, hosszútávú terve van arra, hogy a népesség nagy részét ismét az állami újraelosztástól tegyék függővé”, ez pedig a politikusoknak ad hatalmat. Aztán az unásig ismert ellenzéki szlogen következett: hazánkban „pártállami rendszer” épül ki, a siker kritériuma pedig megint a rendszerhez való hűség lett, a piaci verseny helyett is a rezsimmel ápolt kapcsolat a fontos.
Kitért arra is, a kormány azon dolgozik, hogy a társadalom ki akarjon lépni az Európai Unióból, ami egyelőre nem sikerült. „Időbeli terv nincs, stratégia viszont van, mert a mai állapotában a magyar rezsim nem kompatibilis az Európain Unióval” – magyarázta a volt szocialista miniszterelnök, aki 2014-ben hiába próbált némi külföldi támogatással visszakerülni a kormányrúdhoz. Az expolitikus azóta Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely mellett is feltűnt támogatólag, de előkerült a Vársoháza-botrány környékén is.
Ezt is ajánljuk a témában
A volt kormányfő tanácsokkal segítette a befektetőket egy, a Városháza eladásáról is szóló egyeztetésen.
A fórumon szóba került természetesen a populizmus is. Bajnai szerint az a baj vele, hogy népszerű, az nyer, akié a legtöbb szavazat, és mindenki szavazata ugyanannyit ér
– így a 444 tudósítása.
Ezzel szemben például Kurz kifejtette, a migrációs válság volt az első olyan alkalom volt, amikor a térségünk országainak egyértelmű álláspontja volt, ami a nyugati országok, vagy Brüsszelétől határozottan eltért. Sokan gondolják úgy a közép-kelet-európai régióban, hogy az EU-ban elveszíthetik a kulturális identitásukat, a nyugat-balkáni országok országok EU-tagsága kapcsán kevés perspektívát tudunk nekik mutatni, így – bár gazdaságilag pozitív – politikailag hullámzó a régió sztorija – fejtegette.
Ezt is ajánljuk a témában
A Városháza-ügy óta tudjuk, Bajnai a legfontosabb külföldi összekötő ember az ellenzék kampányában. A baloldal jelöltje vele találkozott az angol fővárosban.
Érdekesség, hogy a cikk szerint a résztvevők lényegében egyetértettek abban, hogy a háború alatt nem életszerű Ukrajna csatlakozása az EU-hoz.