Iskolát váltott, öngyilkos lett a tatabányai diák
Senki sem érti, miért vetett véget az életének a diák.
A Titanic roncsaihoz egy merülés több százezer dollárba kerül. Kevesen engedhetik meg maguknak. Vajon miért akar mindenki gazdag lenni?
Hosszú évszázadokig a fő gondot a megélhetés előteremtése jelentette. Az étel, a ruházkodás, a közlekedés, a lakhatás körülményei (fűtés, ivóvíz) álltak a mindennapok kihívásainak élén. Mára elértük, hogy a világ nagy részén mindez nem gond többé. Ezért újabb nehézségeket, legyőzendő akadályokat keresünk.
Ebből is látszik, hogy a gazdasági jólét nem minden. Aki bővelkedik az anyagi javakban, az valami ennél távlatosabbat keres. Megtehetné, hogy hever egész nap a kanapéján, de inkább sportokkal kínozza magát: küzd, fárad, izzad, pedig semmi sem kényszeríti rá.
A Titanic roncsaihoz egy merülés több százezer dollárba kerül. Kevesen engedhetik meg maguknak. Aki mégis, az egy ház áráért kuporoghat egy fémkoporsóban napokig. Gazdagok kiváltsága. Vajon miért akar mindenki gazdag lenni?
Bő száz évvel ezelőtt a luxus akkori bajnokai a harmadosztályon nyomorgó bevándorlókkal közösen süllyedtek el. Ők még legalább nem önszántukból.
A mai elit már magától merül le a Titanic hullámsírjába, hogy megtapasztalja az örök igazságot: szegény és vagyonos éppen úgy függ a természet törvényeitől, ugyanúgy nem lehet meg oxigén nélkül.
Akik pénzükért cserébe megvehették az élményt, amire csak alig néhányaknak telik, megtapasztalhatták a poklot, amint bezárva, rettegve, fuldokolva, reményt vesztve imádkozhattak a túlélésért. Mindezt annak köszönhették, hogy ki tudták fizetni a borsos számlát.
Könnyebb a tevének átjutni a tű fokán…
Nyitókép: Ocean Gate / Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP
***
***