Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Szakértők szerint az automatizálás és a mesterséges intelligencia megoldás lehet a mezőgazdaság problémáira.
A Science Focus nevű portál szerint Nyugaton egyre kevesebben dolgoznak a mezőgazdaságban, miközben a robotok már készen állnak arra, hogy munkába álljanak a földeken és a tenyésztelepeken. A lap felidézte azt is, hogy az ENSZ már 2020-ban előrevetítette, hogy
Hozzátették, az ugyancsak problémákat okoz, hogy egyre több országban munkaerőhiány van ebben a szektorban. Itt lép életbe a munkálatok még erősebb gépi automatizálása. A cikkben megszólaltatott szakértők szerint a következő lépés az lesz, hogy a gazdák mesterséges intelligenciával vezérelt mezőgazdasági robotokkal dolgoztatnak majd a birtokaikon. Példaként a Naïo Oz Farming Assistant nevű gépet hozták, amely kapálásra, gyomlálásra, barázdálásra, vetésre és szállításra is alkalmas. Tehát olyan feladatokat, amelyekre korábban emberi kézre volt szükség.
„A munkaerőhhiány tehát óriási probléma, és az automatizálás az egyetlen megoldás ennek a szakadéknak az áthidalására” – hangsúlyozták szakértők. A Scince Focus a Stout Industrial Technology 2020-ban piacra dobott első intelligens kultivátorát is bemutatta. Mint ismertették, az intelligens kultivátor a traktor hátuljához csatlakoztatható, és a mesterséges intelligencia segítségével pontosan vezérli a mechanikus késeket, amelyek átforgatják a talajt és eltüntetik a gyomokat, de közben megkímélik a termést.
George Kantor, a pittsburghi Carnegie Mellon Egyetem tereprobotikai szakértője szerint pedig már arról nyilatkozott a lapnak, hogy „a legegyszerűbb megoldás az lenne, ha minden munkához külön gépet építenénk, majd mesterséges intelligenciával automatizálnánk. De természetesen a mezőgazdaságban több ezer különböző alkalmazás létezik, és ezek közül nagyon kevés elegendő ahhoz, hogy egy üzletet építsünk rá” – hangsúlyozta a szakértő.
A tudományos hírportál azt is felidézte, hogy már az évezred eleje óta léteznek önvezető traktorok. A John Deere például a 2000-es évek elején kifejlesztett egy GPS-alapú önvezető rendszert. Noha mindig ült ember a traktorban, aki mással foglalkozott – derült ki a cikkből.
Az úgynevezett autonóm traktorok új típusa azont ezt is megváltoztatja. A Monarch Electric Tractor specifikációjában például már konkrétan az szerepel, hogy
a vezető jelenléte „opcionális”.
A traktor akkumulátorral működik, 360 fokos kamerákkal, amelyekhez a gyártó által biztosított szoftveren keresztül a kezelő élőben hozzáférhet. „A traktor vezetése teljesen új értelmet nyer, mivel elképzelhető, hogy a mezőgazdasági dolgozók egész járműflották irányítását végzik anélkül, hogy valaha is a kormánykerékhez kellene nyúlniuk” – ismertették.
A Monarch állítása szerint a Wingspan mesterséges intelligencia alkalmazáson keresztül a gépkezelők könnyedén nyomon követhetnek majd egyszerre akár nyolc traktort is. Az alkalmazás a térképek mellett olyan hasznos adatokat is megjelenít, mint például a megtett távolságot vagy a felhasznált energiát – írta a Science Focus.
A jövő mezőgazdaságára már idehaza is akadnak előremutató példák. Mezőhegyesen a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.-nél az elmúlt években több tízmilliárd forint értékben zajlott és zajlik jelenleg is fejlesztés, amely az agrárium minden ágazatára kiterjed. A beol.hu egy korábbi cikkében többek között arról írt: a Ménesbirtok mintagazdaságként azt a célt szolgálja majd, hogy
Lázár János építési és közlekedési miniszter, aki korábban kormánybiztosként felelt a birtokért, egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Mezőhegyes az ország első olyan gazdasága, ahol a megművelhető földterületről drónok segítségével gyűjtik az adatokat. Vizsgálják a talaj ásványianyag-tartalmát, vegyszerigényét és a legmodernebb technológiai módszerekkel pontosan ki tudják számolni, mennyi víz elegendő az öntözéshez a zöld szempontokat is figyelembe véve. Így az édesvíz-készletből is kevesebbet veszít az ország – idézte a tárcavezetőt a lap.
Mezőhegyesen modernizálták az állattenyésztést is: egy 880 férőhelyes, két blokkból álló szarvasmarha-telepet alakítottak ki, összesen 2,7 milliárd forintból. A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a telepen a legmodernebb technológiát alkalmazzák a takarmányozás, fejés,és tejtárolás során is.
Nyitókép: Képernyőfotó