Emlékezetes, mint arról lapunk is beszámolt, az oroszok állítása szerint dróntámadás érte a Kremlt.
A támadást
- Moszkva kitervelt terrortámadásnak minősítette a történteket, aminek célja Vlagyimir Putyin orosz elnök meggyilkolása volt;
- az ukránok szerint viszont az oroszok csinálták, megrendezett támadás volt, hogy „megmagyarázhassák, miért gyilkolnak civileket.”
Lapunk Somkuti Bálint szakértő szerzőnket és az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatóját kérdezi, ki és miért állhat a támadás mögött, illetve hogyan lehet azt egyáltalán technikailag kivitelezni.
Sok múlik a technikán
A biztonságpolitikai szakértő rögtön leszögezi: többfajta irányítása lehet egy drónnak, a GPS-szel és a rádióhullámos irányításúakkal ellentétben az autonóm vezérléssel bíró drónokat nem lehet megzavarni, így a hagyományos légvédelem tudná csak leszedni. Mindenesetre úgy véli,
az ukránok már demonstrálták, hogy mélyen Oroszország területén is tudnak célpontokat támadni, ahogy volt ez az Engels légibázisnál”
Hozzáteszi: egy modern drónnak ez a 400-500 kilométer nem jelent távolságot, de lehettek belopózó diverzánsok is, akik közelebbről tudták indítani az eszközt, akár 150-200 kilométerre Moszkvától.
„Az látszik a felvételen, hogy ez nem egy kicsi drón, 2-3 méteres szárnyfesztávolsággal” – mondja.
Célkeresztben a moszkvai parádé?
Az oroszokat igen kellemetlenül érinthetik a történtek a május 9-i győzelem napi felvonulás előtt, ahová több külföldi vezető politikust is várnak; így az ukrán oldal célja lehetett volna akár ezzel egyfajta erődemonstráció és üzenet: senki sincs biztonságban, aki az oroszokat támogatja.
Ugyanakkor „simán lehetett önmerénylet is” – véli Somkuti. Méghozzá akkor, ha az orosz fél eszkalálni akar, akár úgy, hogy innentől kezdve legitimnek tekinti ukrán politikai vezetők elleni merényleteket, hiszen mutogathatnak az esetre, mondván, nem ők kezdték. Akár pedig úgy, hogy
május 9-én a felvonuláson Putyin bejelenti a totális háborút és a teljes mozgósítást.
Emellett a verzió mellett áll a tény, hogy a drón a felvételek szerint előbb robbant fel, minthogy becsapódott volna, ezzel csökkentve a keletkező károk mértékét, a lángokról viszont csak órákkal később készültek gyanús felvételek – mondja Somkuti.