Tiltakozásom fejeztem ki az Európai Parlament LIBE szakbizottságának elnökéhez
A LIBE sajnálatos döntése tiszteletlen a Tanáccsal, mint az Európai Unió intézményével szemben és súlyosan sérti a lojális együttműködés elvét.
Több évnyi pereskedés után a Transzparens Újságírásért Alapítvány és az Átlátszó alapítója, Partos Bence és Bodoky Tamás leültek vitázni az újságírás alapértékeiről és médiafinanszírozási kérdésekről. Továbbá arról, hogyan lehet megmenteni az újságírás presztízsét. Partos szerint nem tekinthető függetlennek a nyugati donorok által finanszírozott újságírás, míg Bodoky úgy véli, külföldről nem cikkeket rendelnek.
Partos Bence és Bodoky Tamás hosszas vitát folytatott online és több személyes beszélgetés alkalmával, melynek szerkesztett összefoglalója az Átlátszó és a TUA weboldalán egyaránt megjelent – áll a Transzparens Újságírásért Alapítvány közleményében.
Bodoky már a vita elején azt kifogásolta, hogy a Transzparens kizárólag a kormánykritikus sajtóval foglalkozik, a kormánypárti médiával nem. Partos ezt az állítást konkrétumokkal cáfolta meg, hivatkozza azon elemzésüket, ahol a jobboldali sajtó közösségi médiában való költéseivel foglalkoznak, illetve azon írásukat, ahol ezen médiumok finanszírozásával kapcsolatban írnak.
Partos szerint az „egyik oldalon van egy jobboldali politikai-szellemi közösség, ami célnak tekinti, hogy különböző csatornákon eljuttassa világnézetét, politikai értékrendjét a társadalomhoz. E tekintetben transzparensen jár el. A másik oldalon pedig azt látjuk, hogy
vannak magukat objektívnek és függetlennek címkéző lapok, amikbe egyszer csak pénzt rak egy cseh milliárdos, a Nyílt Társadalomért Alapítvány vagy épp az amerikai demokrata kormány egyik szervezete.”
A Transzparens alapítója szerint a Telex esetében a szlogenjüket úgy kellene módosítaniuk: „Telex – csak tőled és az amerikai demokratáktól függ.”
Bodoky a magyar médiarendszer finanszírozásával kapcsolatban kifogásolja, hogy a magyar állam csak az „értékalapú”, vagyis a kormánypárti propagandasajtót támogatja (azt viszont rendkívül bőkezűen), a kormánykritikus, vagy a hatalmon lévő politikusok munkáját egyszerűen csak ellenőrizni és bírálni kívánó sajtó kénytelen volt új üzleti modellek után nézni.
Partos viszontválaszában megemlítette, Németh Péter, a baloldali Népszava főszerkesztője nemrégiben épp a Transzparensnek azt nyilatkozta, ha nem kapnának állami hirdetéseket, megszűnne a lapjuk.
Bodoky kiemelte:
„Az Átlátszó, s később a mi példánk nyomán sokan mások ezért azt a megoldást választották, hogy a tartalom az interneten bárki számára ingyen hozzáférhető, de intenzíven kampányolunk az olvasói hozzájárulásokért, támogatásokért, szja egyszázalékos felajánlásokért” – fogalmazott az Átlátszó társalapítója.
Partos Bence kérdésére azonban elismerte, kizárólag olvasói támogatásokból még az Átlátszó sem képes fenntartani saját magát.
„El kell ismernem, hogy ebben van valami” – így reagált az Átlátszó társalapítója Partos újságírói függetlenséggel és objektivitással kapcsolatos eszmefuttatására, miszerint aki azt mondja, hogy Magyarországon független és objektív újságírást csinál, az egész egyszerűen nem mond igazat.
Bodoky elismerte azt is, olvasóik és támogatóik sokszor jelentősen bele szeretnének szólni az Átlátszón megjelent tartalomba. Olyan szinten, hogy többen támogatásuk megvonását is kilátásba helyezték a kormánypártisággal egyébként nehezen vádolható Hont András alkalmazása miatt – dobott be egy konkrét példát az újságíró.
A teljes vita ITT érhető el.
Nyitóképünkön Bodoky Tamás és Partos Bence (forrás: Transzparens)