Rés a pajzson: kiderült, elfelejtették tesztelni az érmes olimpikonokat
A párizsi olimpia 67 dobogósa egyáltalán nem vett részt doppingvizsgálaton a játékok előtt.
Szombaton mintegy ötszáz – feketébe öltözött és arcát eltakaró – szélsőséges vonult fel Párizs egyik elegáns kerületében, kelta kereszteket ábrázoló zászlókat lengetve és egy betiltott szélsőjobboldali csoport szlogenjeit skandálva.
A francia kormány kedden ígéretet tett arra, hogy a jövőben betiltja az ultrajobboldali megmozdulásokat, miután egy hétvégi párizsi felvonulás engedélyezése heves közéleti vitát váltott ki.
Szombaton mintegy ötszáz – feketébe öltözött és arcát eltakaró – szélsőséges vonult fel Párizs egyik elegáns kerületében, kelta kereszteket ábrázoló zászlókat lengetve és egy betiltott szélsőjobboldali csoport szlogenjeit skandálva. A baloldali ellenzék hevesen bírálta a belügyminisztérium felügyelete alá tartozó párizsi prefektúrát, amiért engedélyezte a megmozdulást.
Elisabeth Borne miniszterelnök
Az egyre hevesebb közéleti vita miatt azonban Gérald Darmanin belügyminiszter kedden jelezte, hogy a jövőben a kormány nem fogja engedélyezni az ultrajobboldaliak felvonulásait. „Utasítottam a prefektusokat, hogy amikor bármelyik ultrajobboldali vagy szélsőjobboldali militáns vagy bármely egyesület vagy kollektíva Párizsban vagy bárhol az országban bejelent megmozdulást, tiltsák be” – mondta a tárcavezető a nemzetgyűlésben.
David Assouline szocialista szenátor korábban a miniszterhez intézett interpellációjában „elfogadhatatlannak nevezte, hogy hagynak ötszáz neonácit és fasisztát parádézni Párizs központjában”. A felvonulás engedélyezése ellen Marine Le Pen, a szuverenista jobboldali Nemzeti Tömörülés frakcióvezetője is tiltakozott. „Ezek a provokációk nem tolerálhatók. Ez elfogadhatatlan" – jelentette ki az ellenzéki politikus a Sud Radio adásában.
A baloldali pártok arra hívták fel a figyelmet, hogy miközben a hatóságok szisztematikusan betiltják a nyugdíjreform elleni „edénycsörömpölős” tiltakozásokat Emmanuel Macron államfő vidéki látogatásai alkalmával, a szélsőjobboldali megmozdulásokkal szemben engedékenyebbek. „Az edények zaja, úgy tűnik, veszélyesebb, mint a csizmáké” – fogalmazott a Twitteren Ian Brossat, a kommunista párt szóvivője.
A párizsi prefektúra hétfőn kiadott közleményében azzal indokolta a megmozdulás engedélyezését, hogy az elmúlt években „nem jártak a közrend megzavarásával az ilyen rendezvények”.
Bár januárban betiltott a rendőrség egy ultrajobboldali csoport által Párizsban rendezett fáklyás felvonulást, a közigazgatási bíróság megsemmisítette a döntést. A belügyminiszter a nemzetgyűlésben fel is hívta a figyelmet a jövőbeni betiltások jogi következményeire. „A bíróságok feladta lesz eldönteni, hogy a joggyakorlat alapján megtarthatók-e ezek a megmozdulások" – mondta Darmanin. Hivatalos adatok szerint mintegy 1500 tagja lehet a francia szélsőjobboldali csoportoknak. Januárban öt eljárást indított a párizsi terrorelhárítási ügyészség szélsőjobboldali ideológiájú ügyek miatt.
(MTI)
Nyitókép: Pixabay