A gazdasági veszélyek mellett a helyzet egészségügyi veszélyeket is rejt.
Hortay rámutat: az egészségügyi kockázatok pontos mértékét nehéz megbecsülni, de aggasztó, hogy Szlovákiában például egy vizsgálat olyan – az EU-ban tiltott –
súlyosan egészségkárosító anyagokat mutatott ki az Ukrajnából érkező gabonában, ami miatt a terményt nemcsak emberi, de állati fogyasztásra is alkalmatlannak minősítették.
Brüsszel nem segít, így saját piacuk védelmében maguk lépnek a tagállamok
Mindezek ismeretében tehát nem meglepő, hogy
a tagállamok kézzel-lábbal tiltakoznak a silány minőségű és a hazai piacot rontó urán gabona ellen: Lengyelország, Szlovákia és Magyarország importtilalmat rendelt el.
Nagyon fontos azonban megjegyezni, hogy – az eredeti szándéknak megfelelően – ezek az országok továbbra is biztosítják az ukrán gabona tranzitjának lehetőségét, az intézkedésük mindössze a saját piacuk és fogyasztóik védelmét szolgálja – hívja fel a figyelmet a Századvég szakértője.
A szigorító tagállamok hónapok óta kérik az Európai Bizottságot, hogy a korábbi szabályok visszaállításával orvosolja a kialakult helyzetet, de Brüsszel elzárkózott ettől és eddig mindössze egy olyan segélycsomagot nyújtott az érintett tagállamok egy részének, amiből többen – köztük hazánk is – kimaradtak – emeli ki az üzletágvezető.
Hozzáteszi, a segélycsomagok a támogatott országokban is csak a keletkezett károk töredékére nyújtott fedezetet.
Az Európai Bizottság feloldaná a GMO technológiák szigorú szabályait
Arra is rámutat, hogy az anyagi kompenzáció nem oldja fel az egészségügyi aggályokat, amiben ráadásul a brüsszeli törekvések a tagállamok elvárásaival ellentétes irányba mutatnak.
Szemléletes, hogy március közepén az Európai Bizottság egy olyan javaslatot nyújtott be a tagállamok környezetvédelmi minisztereinek, ami – a háború előtti uniós prioritásokkal teljes ellentmondásban – feloldaná a genetikailag módosított technológiák jelenlegi szigorú szabályait, sőt,
eltörölné a címkézési előírásokat is.