Nóra kifejezetten örülne, ha terjedne ez a megközelítés és módszer, de saját bevallása szerint is nehéz ügy ez, meg úgy általában új dolgokat bevezetni az egészségügyben. Ott is lát ellentéteket feszülni, hogy a fiatalabb páciensek részéről már van egy egyenjogúságra vonatkozó elvárás: „tudja, hogy joga van kérdezni, arról viszont már kevesebb, hogy kötelezettségei is akadnak, például, hogy ő is korrektül tájékoztassa az orvost; s az orvosoknak is meg kell érteniük, hogy nem feltétlenül tolakodó vagy erőszakos, a szülő, hanem ezt tanulja kint, ez az átalakuló társadalmi elvárás az egyenrangú orvos-beteg kapcsolat felé”. A pszichológus nem véletlenül mutat be egy YouTube-on talált videót konferenciák alkalmával, Orvoshoz megyek címmel. Ez a videó elsősorban a serdülőket célozva mutatja be a betegjogokat, hogy a fiatalok tudják, milyen kérdéseket tehetnek fel, milyen információkhoz van joguk. „Konferenciákon megkérdezem, ki örülne annak, ha egy ilyen tájékozott és asszertív fiatal jönne hozzá páciensként, hát, nem lendül kézerdő magasba”. Egyszóval kétoldalú a történet, egyrészt az igény már kialakult az egyenrangú beteg-ellátásra, másrészt az egészségügy a sok teendő között még lohol a megváltozott igények után, holott a megfelelő orvos-beteg kommunikáció kézzelfogható módon hozzájárul a gyógyuláshoz.
Mert hát, teszi hozzá a szakértő, kórházba kerülni mindig egy krízis. Ilyenkor
„minden énvédelem lehullik, minden ingert beengedünk és fokozottabb az érzékenység is és a negatív érzések”;
;Nóra azt szokta javasolni a kollégáknak, hogy egy nulladik pozitív lépéssel, egy kis kedvességgel próbáljanak ennek elébe menni. „»Nahát, anyuka meghozta ezt a kis hőst«, vagy: »rég láttam ilyen szép babát«. Ez nem kerül semmibe, egy icipici erőfeszítés és onnantól kezdve a szülő is pozitívabban, több bizalommal áll az orvoshoz” – véli.
Másik nehézség a tévhitek eloszlatása, a Szívkör 2023-as célja a sport és a szívbetegség kapcsán pedig éppen ez. „Alaptézis, hogy aki szívbeteg, az ne sportoljon, amivel épp a sport pozitív pszichés hozadékát nem adjuk meg a gyermeknek, a közösséget az együttlétet…” – mondja, Nóra, hozzáfűzve: valóban vannak olyan komplex betegségek, ahol korlátozni kell a gyermeket, de a mozgás és a sport éppen segíthet is felfedezni a problémákat, amiket sokszor kezelni is lehet. A legtöbb szívbetegség esetében azonban valamiféle sport beiktatható „a gondozó orvossal kell megbeszélni, hogy mit, hogyan és mennyit.” Amit nem szoktak ajánlani, azok a nagyon statikus sportok, mint az erőemelés, vagy a nagyon dinamikusak, mint a maraton. „De a kettő között nagyon sok mindent lehet, fontos, hogy a szülők vegyék észre azokat a sportokat, amelyek rengeteg pozitív hozadékkal járnak. Ott van például a darts, ami a fizikai előnyök mellett megtanítja a gyereket a fegyelemre, a légzése szabályozására, versenyre, közösségben létezni, pontosan érkezni”. De ott vannak a sporttal járó közvetlen egészségügyi előnyök is: Nóra orvosi véleményeket idéz:
szervátültetetteknél a sportolás a javítja az életminőséget, de még az átültetett szerv élettartamát is megnöveli.
A tudatosításra találták ki a korábbi Szív-Kör Fesztivál mellett idén célzottan erre a június 3-án megrendezendő „olimpiát”, ahol együtt sportolhat az orvos, az ápoló és a beteg, ez éppen az ápolási oldal támogatásához is hozzátartozik. „Lesz vívás, darts, jóga, lövészet, foci, mindent kipróbálhatnak a gyermekek, ami megtetszik neki, azt mondhatja a gondozó orvosának, hogy ezt szeretném csinálni, mire kell figyelnem, mennyit és hogyan csinálhatom”. Nóra kiemeli: az olimpia elképzelése előtt a Szív-Kör fesztiválján is nagy élmény volt a dolgozóknak is, amikor azt látták, hogy például a kis páciensük, akit nemrég láttak az intenzíven, „és még csövek lógtak ki belőle”, annak most „éppen csak köszönni van ideje, mert szalad focizni a főnővér mellett egy arcfestéses foglalkozás után”. Az pedig, hogy az ápolók és orvosok személyesen is részt vesznek a sportokban, külön izgalmassá teszi a dolgot. Vagyis: „a sorversenyben ott futnak majd az óvodáskorú kicsik és a szülők mellett az ápolók, ovosok, de maga Prodán doktor úr is”.
Fotók: Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet