Mint a jó fej nagybácsik: bevásároltak a dánok és a svédek tankokból, Ukrajnának több tucatot vettek
Az Ukrajnának adott tankokat akarták pótolni azzal a bevásárlással, aminek keretében további tankokat adtak Ukrajnának.
Párbeszéd indult a kormány és a vadásztársadalom között az M237-es állat kilövése után.
Hatalmas sajtóvisszhangot kapott a védett állat Borsod megyében történt kilövése. A hazai és nemzetközi médiát azért foglalkoztatta az ügy, mert rég lehetett olyat látni, hogy egy nyomkövetővel ellátott állat országokon keresztül kóborol.
Az állat a svájci Graubünden kantonból indult 2022 júniusában, hazánkba idén márciusban érkezett, ezzel rekordot is döntött, mert összesen kétezer kilométert tett meg. A farkas mozgását a Gruppe Wolf Schweiz természetvédelmi csoport kísérte figyelemmel. A vadállat útja Hidasnémetinél ért véget egy hete, miután egy nyírségi vállalkozó Borsod megyében végzett vele.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közlése alapján az ügy kapcsán természetkárosítás bűntett miatt a KR Nemzeti Nyomozó Iroda folytat büntetőeljárást, ám bővebb tájékoztatást nem adtak az ügyben.
Az állat halálhírének nyilvánosságra kerülését követően még petíció is indult, melyben azt akarják elérni, hogy kapjon letöltendő börtönbüntetést a vadász, aki elejtette a farkast. A közösségi médiában terjedt el a meg nem erősített hír, miszerint a vadász azzal védekezett, hogy kutyának nézte a védett állatot. A BOON kiderítette, hogy egy nyíregyházi vadász lőtte ki a vadat, akinek BAZ-megyében is van ingatlana. Az elkövetőnél házkutatást tartottak, ahol több természetkárosításra utaló bizonyítékot is találtak.
Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos a Mandiner megkeresésére azt mondta, a kormány folyamatosan felülvizsgálja a jogszabályi környezetet, melynek eredménye, hogy 2021-ben, mikor szigorították a büntető törvénykönyvet, több fontos elemet is érintettek. Ilyen volt például, hogy a rendőrség kérésére az illegális állatviadalokkal kapcsolatban a szervezőket lehetett büntetni, de már a résztvevők is btk-ba ütköző tevékenységet végeznek.
Ovádi Péter a konkrét esettel kapcsolatban leszögezte, egy rossz cselekedet, egy rossz példa nem szabad, hogy egy teljes csoportra, jelen esetben a vadásztársadalomra rányomja a bélyegét. Az országgyűlési képviselő kiemelte, külön örül annak, hogy a vadászkamara egyből elítélte a farkas kilövését, hiszen egyértelműen természetkárosítás történt, a farkas ugyanis egy védett állat.
A politikus újfent leszögezte, nem szabad általánosítani: hetvenezer vadász van a kamarában, akik elítélték a farkas életét kioltó társuk tettét. Úgy fogalmazott, minden közösségben vannak olyanok, akik nem megfelelően követik a szabályokat. A állatvédelemért felelős kormánybiztos a Mandinernek elmondta, az Országos Magyar Vadászkamara elnöke a Nemzeti Állatvédelmi Tanácsnak is a tagja, kezdeményezett vele egy találkozót az üggyel kapcsolatban, hogy megtudja, szükség van-e a szabályok szigorítására.
A kamara is abban érdekelt, hogy a vadászok a jogszabályoknak megfelelően végezzék tevékenységüket, amire egyébként szükség is van”
– szögezte le.
Ovádi Péter kijelentette, nem gyakori, hogy hazánkban védett állatok életét oltják ki, egy-két eset fordult elő, de a vadászok 99 százaléka betartja a szabályokat. Úgy folytatta, az ország megítélésének sem tesz jót, ha a külföldi és a hazai sajtó is arról beszél, hogy egy ilyen cselekmény történt Magyarországon.
Fotónk illusztráció: szürke farkas (Canis lupus) a Moritzburgi Vadasparkban, a szászországi Moritzburg közelében 2018. december 4-én. Németországban jelenleg 73 vadon élő farkasfalkát és 29 farkaspárt tartanak nyilván. Fotó: MTI/EPA/Filip Singer