Lesz-e tavaszi ellentámadás Ukrajnában? Milyen gazdasági kilátásokra számíthatunk 2024-ben? Interjú Koltay Andrással, Rossi eredményei és Sütis Móni írása – itt a Mandiner hetilap!
Az újabb kitiltási „nukleáris csapás” elmaradt, ám az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége azért megtalálja a nyomásgyakorlás eszközeit. Sajtón keresztüli bírálatok, indulatokat kiváltó szédervacsora és 1956-ot felhozó plakátkampány – összeállításunkban David Pressmanék legújabb húzásairól olvashatnak, akárcsak arról, hogy miért mehetett neki Emmanuel Macron Amerikának.
Vezércikkünkben, az Első karakterben Constantinovits Milán írja: a 2010 óta tudatosan építgetett önálló külpolitikai karakter elnyerte végleges alakját, hazánk a külpolitikai és külgazdasági realitásokat maximálisan kihasználva képviseli nemzetstratégiai érdekeit.
Közélet
Volt-e bármi köze a Szikra Mozgalomnak a februári antifatámadásokhoz? Terrorszervezetté kell-e nyilvánítani a nyugati mozgalmat? Össze lehet-e hasonlítani a vörös csillagot a horogkereszttel? Közélet rovatunkban Jámbor András, az Országgyűlés Párbeszéd-frakciójának tagja és Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke vitázott.
Összeállításunkban utánajártunk, hogy milyen nagyszabású hídépítő beruházások zajlanak az országban.
„Az Európai Parlament jelentése politikai dokumentum, ott szakmai érveknek nincs helyük” – mondja Koltay András. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökével irányított vizsgálódásról, az online platformokon torzuló nyilvánosságról és a hagyományos értékrend elleni támadásokról beszélgettünk.
Szalai Zoltán főszerkesztőnk Daniel Yergin: Változó világtérkép című könyvét ajánlja.
L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója írja a műtárgyak rongálása kapcsán: „a módszeres vandalizmusnak az égvilágon semmi köze a környezetvédelemhez”.
Külhon & Külföld
Komáromot lefokoznák, a magyarok lakta területeket továbbdarabolnák az új szlovák közigazgatási koncepció szerint. Technokrata rendezkedés vagy soviniszta húzás? Külhon rovatunkban jártunk utána.
Meg tudja ismételni az ukrán hadsereg az őszi váratlan hadműveletét, amelyben a megszállt területek negyven százalékát vissza tudta foglalni? Külföld rovatunkban szakértőket kérdeztünk a várható háborús fejleményekről.
Ugrósdy Márton külpolitikai szakértő írásában az európai stratégiai autonómiáról olvashatnak.
Makronóm & Sport
A Makronóm Intézet legfrissebb makrogazdasági előrejelzése szerint jövőre vissza fog térni a dinamikus gazdasági növekedés, az infláció pedig mérséklődik, ez év végén egy számjegyű lehet. A pozitív kilátásokat azonban beárnyékolják az orosz–ukrán háború és a szankciók negatív hatásai – a részletekről a makronómban olvashatnak.
Öt éve irányítja a válogatottat Marco Rossi – sport rovatunkban az eredményeit tettük mérlegre.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
Böszörményi Nagy Gergely ezen a héten Peter Conrad: Mythomania című írását ajánlja, aki állítja: a mítoszok már nem csupán egy aspektusát adják a közösségeink életének, hanem eggyé váltak a valósággal
Gasztró rovatunkban Kövérné Kalmár Mónika, vagyis Sütis Móni debütál írásával a cukrász kisasszony álmáról.
„Elfeledett gyerekként nőttem fel, és minden, ami történt velem, jó és rossz is, ennek az állapotnak a következménye” – mondja Kovács András Péter humorista, akivel élet rovatunkban olvashatnak interjút arról, hogyan határozta meg az életét, személyiségét apja alkoholizmusa.
A héten a Gulácsy Lajos munkássága előtt tisztelgő kiállítást ajánljuk, a tárcát Győrffy Ákos írta.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Skrabski Fruzsina írja: szükség van az értelmes beszélgetésre – mert nemcsak gazdasága, hanem lelkiállapota is van egy országnak.