Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Nagy-Britanniában hat hónap, Amerikában egy év börtönt, Franciaországban pedig pénzbüntetést is kockáztat, aki így jár el.
Ma délelőtt a Momentum parlamenti frakciójával közösen kordont bontott a miniszterelnöki hivatalként szolgáló Karmelita kolostornál Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő. A képviselők hét követelésüket szerettek volna kifüggeszteni a kolostor falára. A rendőrség a kordonbontást nem akadályozta meg, a követelések kifüggesztését viszont igen.
A most lebontott kordonon az ellenzéki sajtó régóta köszörüli a nyelvét. A kordont másfél éve építésbiztonsági okokból állították fel a várbeli építkezések idejére. Az ellenzéki sajtó kritikája pedig az, hogy a kordon meggátolja újságíróikat azon gyakorlatukban, hogy a miniszterelnökhöz érkező politikusokat (vagy a hivatalába érkező miniszterelnököt) spontán mikrofonvégre kapják, amikor azok épp kiszállnak autójukból.
A miniszterelnöki hivatalba érkező politikusok szabad vegzálása ugyanakkor
Nagy-Britanniában a miniszterelnöki rezidenciának otthont adó Downing Street mindkét oldalról vaskapuval van lezárva; az oda érkező politikusok a vaskapun belül szállnak ki autójukból, a sajtó számára tehát nem elérhetők. A hivatal területe a királyi birtokokkal egyetemben 2007 óta védett terület a brit jogban, aki bemerészkedik, fél év börtönt kockáztat.
Az Egyesült Államokban az elnök hivatala, a Fehér Ház körül
A Fehér Ház területére való illetéktelen behatolás – miután az úgynevezett korlátozott ingatlan – egy év börtönnel büntethető.
Bécsben az Egyesült Államokban 2021. január 6-án lezajló capitoliumi ostromot követően vetődött fel a középületek védelmének kérdése. Akkor a Wiener Zeitung megírta, „a közszolgálatra használt zárt területekre” való betolakodás birtokháborításnak minősül, és három év börtön jár érte.
Franciaországban az elmúlt tíz évben két alkalommal is történt illetéktelen behatolás az elnöki hivatalként szolgáló Élysée-palotába. A palotának az utcáról legfeljebb a külső falait lehet megsimogatni, az érkező politikusok még autójukban megvárják, amíg kinyitják nekik a belső udvarra vezető vaskaput, s érkezésükkor a sajtó számára szintén elérhetetlenek.
(Nyitott kérdés, mekkora veszélyt jelent ez a gyakorlat a brit, amerikai, osztrák, illetve francia demokráciára...)
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd