A lap online megjelent cikkében olvasható: Izrael kormánya folytatja a hatalmi ágak szétválasztásának gyengítését – a magyarországi és lengyelországi párhuzamok teljesen egyértelműek, írják. Szerintük Orbán Viktor és Jarosław Kaczyński a választási győzelmük után azonnal megkezdte az alkotmánybíróságok felszámolását Varsóban és Budapesten, egy állítólagosan esedékes igazságügyi reform ürügyén. Ideológiailag engedelmes bírákat neveztek ki, vélik, és eljárási szabályok hosszú sorát fogadták el, némelyikük nagyon technikai jellegű volt, ami fokozatosan „megbénította az alkotmánybíróságokat”.
Nem véletlen, filozofál a lap, hogy amint hatalomra kerülnek,
„az új tekintélyelvűek mindig az Alkotmánybíróságot támadják meg először”.
.Az Alkotmánybíróság védi az egyes emberek alapvető jogait az állam szorításával szemben. Amint az Alkotmánybíróság függetlenségét megsértik, többé nincs olyan intézmény, amely megakadályozhatná vagy legalábbis lelassíthatná az állam további átalakítását – írják. Hozzáteszik: akkor a többség a maga javára módosíthatja a választási törvényt, ellenőrzése alá vonhatja a közmédiát, az ügyészségeket az Igazságügyi Minisztérium utasításainak rendelheti alá.
Szerintük Lengyelországban és Magyarországon mindez többé-kevésbé egyértelműen, mintegy forgatókönyv szerint történt,és Izraelben ugyanez fenyegethet. „A különbség Magyarország és Izrael között: Magyarországon a demokrácia fennmaradásáról van szó”, míg „Izraelben Izrael túléléséről” – mondta Frances Ráday, a tekintélyes jogász és emberi jogi aktivista az Alkotmányblognak adott interjújában. Lengyelországban és
Magyarországon sok hezitálás után az EU „lépett közbe, és azóta igyekszik megfékezni az ottani igazságügyi átszervezés legrosszabb kinövéseit,
bár legfeljebb mérsékelt sikerrel”. Izrael nem tagja az EU-nak. Az egyetlen nyomásgyakorlás az USA részéről érkezik, de ez is csak politikai ellenállás, nem pedig hivatalos eljárás. Németországból eddig nem sok vagy semmi sem érkezett, panaszkodnak.
Nyitókép: Képernyőfotó