Bagdy Emőke: A halloween messze áll az európai kultúra keresztény örökségétől
A pszichológusprofesszor kijelentette, „a halloween szimbólumai az eredendő halálfélelem átkeretezésének eszközévé váltak”.
A legtöbben azt hiszik, a kereszténység tabusítja a témát, netán csupa rosszat gondol a testről és a szexről. Birgit és Corbin Gams Szent II. János Pál vonatkozó tanítását feldolgozó könyve kíméletlenül rácáfol minderre. A kötet már magyarul is elérhető, a szerző házaspár szombaton Budapesten tart átfogó előadást a témában.
Amikor tombol bennünk a szerelem, úgy érezzük, nincs szükség különösebb útmutatásra – nagy lánggal égnek bennünk az érzések, a csillagokat is lehoznánk az égről, csak szívünk kedvesére tudunk gondolni. Vajon tényleg elengedhetjük magunk mellett a szükséges útmutatókat?
A kereszténység tanításában – a közhiedelemmel ellentétben – az emberi testnek nem csak „A bűn” című fejezetben van helye. Sőt, a keresztény teológia sokkal többre tartja a testet, mint a legtöbben gondolnánk. Szent Pál apostol egyik (korintusiaknak írt) levelében egyenesen így fogalmaz: „Nem tudjátok, hogy testetek a bennetek lakó Szentlélek temploma, akit Istentől kaptatok?” Hasonló a helyzet a szexualitással is: míg a felületes, tájékozatlan szemlélő talán úgy véli, a kereszténység szerint a szex rossz, legfeljebb akkor engedélyezett, ha a gyermeket szeretnénk, az egyházi tanítás ennél sokkal összetettebb és szebb.
Az a tanítás, amit a legátfogóbban az egyháztörténet egyik legnagyobb hatású pápája foglalt össze a maga teljességében: Szent II. János Pál vonatkozó tanítását összefoglalóan a test teológiájaként említjük, s mára ennek az iskolának kiterjedt szolgálói hálózata van világszerte, melynek tagjai arra törekednek, hogy ezeket a kincseket a maguk teljességében és hitelességében ismertessék meg sokakkal.
E mozgalomnak Magyarországon is szép számmal akadnak követői, akik a TestTeo csapat tagjaiként szerveznek konferenciákat, lelkigyakorlatokat, a közelmúltban pedig az ő közreműködésükkel került kiadásra magyar nyelven a párKatt.hu jóvoltából egy könyv a test teológiájának legismertebb európai szakértőinek tollából. A szerzők – Corbin Gams német teológus, az „európai Christopher West” és felesége, Birgit – a heiligenkreuzi pápai főiskolán vezetik a test teológája képzést és tartanak előadásokat a témában. Az Útikalauz szerelmeseknek című könyv nem csak összefoglalja és közelebb hozza a mai olvasókhoz II. János Pál pápa tanítását, de mindennek gyakorlati aspektusát is feltárja. Aki kezébe veszi a kötetet, azt hamar magával ragadhatják a hétköznapi életből vett találó példák, az egyértelmű hasonlatok, az egyszerűen megfogalmazott és mégis mély teológiai igazságok, a mai világ jelenségeire reflektáló meglátások.
Birgit és Corbin Gams szombaton Budapesten mutatja be könyvét és tart átfogó előadást a test teológiájáról Útikalauz mindannyiunknak - Isten testünkbe írt üzenetéhez címmel. Az esemény helyszíne a Párbeszéd Háza (1085 Budapest, Horánszky utca 20.), időpontja 2023. február 18. (szombat) 16.00. További információk itt találhatók, regisztráció pedig itt lehetséges.
A test teológiájának témája a maga konkrét voltában az emberi szexualitás és az önajándékozó szeretet, tágabb aspektusban pedig nem kevesebb, mint az, hogy mit is jelent embernek lenni. Az alaptézis mindannyiunk elemi szükségletére reflektál: emberként nem élhetünk szeretet nélkül. Ez a mindent elsöprő vágy, amelyre – miként a szent pápa tanította – Isten teremtett minket, felveti a kérdést, hogy valójában milyen is a szeretet, azaz, mivel Isten maga a szeretet, milyen a Teremtő. A teológia e területét remekül ismerő Gams-házaspár így fogalmaz: „A szeretet a másiknak ajándékozza magát. A bűnös vágy használja a másikat. A szeretet ad. A bűnös vágy elvesz.” Ezt nevezi II. János Pál pápa a szexualitás második felfedezésének. „Szexelni bárhol lehet: egy kis szerelmi viszony, egyéjszakás kaland, internetes szex, önkielégítés… Mindez azonban csak olcsó élvezet ahhoz a teljességhez képest, melyet az Isten eredeti terve szerinti szexuális egyesülésben tapasztalhatunk meg.”
A könyv magyar nyelvű kiadásának lektora (Makkné Kende Adrienn, a TestTeo.hu csapat tagja) a kötettel kapcsolatosan így fogalmaz: „mindenkinek jó szívvel ajánljuk a könyvet, aki szeretné megérteni mély vágyait, szeretne Isten tervének fényében rátekinteni emberségére, szexualitására”.
Izgalmas útra fel, útikalauzt vigyünk magunkkal!
Corbin és Birgit Gams: Útikalauz szerelmeseknek – II. János Pál pápa, A test teológiája a gyakorlatban
PárKatt Könyvek, Budapest, 2022
Nyitóképünk illusztráció, forrása a Pixabay.