Ahogyan a Mandineren is megírtuk egy visszaemlékező cikkünkben, 2022-ben lett volna százéves Polcz Alaine, a pszichológiai tudományok és a magyar irodalom egyik kimagasló és kétségkívül különleges egyénisége.
Ennek apropóján nyílt időszaki kiállítás életéről és munkásságáról a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A Károlyi-palota részleges felújítását követően megnyíló, Polcz Alaine emléke előtt tisztelgő kiállítás azt mutatja be, milyen élmények érték, milyen eseményeknek volt részese és milyen személyiségjegyeket tudhatott magáénak a pszichológus-író. Polcz Alaine munkásságának köszönhetően ugyanis olyan – nagy visszhangot kiváltó és generációk szemléletét formáló – művek maradtak ránk, mint az Asszony a fronton, a Rend és rendetlenség, a Főzzünk örömmel! vagy az Ideje a meghalásnak.
Ennek ellenére Polcz Alaine nevét méltatlanul kevesen ismerik,
az általános- és középiskolában nem hallani róla, s egyetemen is csak azon kevesek találkoznak a nevével, akik a munkásságéhoz szorosan kötődő tanulmányok iránt érdeklődnek.
A PIM nemrég nyílt tárlatán Török Petra, a múzeum igazgató-helyettese és a kiállítás kurátora kalauzolt körbe bennünket. A tárlat címe, a „Világjáték” felidézi azt a pszichológiai-játékdiagnosztikai módszert, amelynek magyarországi bevezetése és továbbfejlesztése volt Polcz Alaine szakmai életútjának egyik legfontosabb eredménye. Ez inspirálta a kiállítás látványvilágát is.
Dr. Polcz Alaine Kolozsváron született 1922-ben. Pszichológus, író, a tanatológia (a halál és gyász kutatása) magyarországi úttörője.19 évesen ment először férjhez, de a második világháborúban megsebesült, a klinikai halál állapotába került, miután borzalmas szenvedéseken ment keresztül szovjet katonák folyamatos, csoportos erőszaktétele, kínzása és a nélkülözés miatt. A háború borzalmai egész életén nyomot hagytak, házassága felbomlott. 1949-ben végzett az ELTE Bölcsészettudományi Karán, pszichológia szakon. Ugyanebben az évben másodszor is férjhez ment: Mészöly Miklós íróhoz, akivel házassága 2001-ig, férje haláláig tartott. Pályája kezdetén elmebetegekkel folytatott művészeti terápiát, később játékdiagnosztikával foglalkozott. 1970-től a Tűzoltó utcai II. számú Gyermekklinikán dolgozott, ahol a nagyon súlyos beteg és haldokló gyermekek és hozzátartozóik pszichológusa volt. 1976-ban Magyarországon elsőként hozott létre klinikai osztályon játszószobát, illetve külön szobát a szülők számára. 1991-ben hozta létre a Magyar Hospice Alapítványt.
Mint a kurátortól megtudtuk, interdiszciplináris kiállítás született, ami Polcz Alaine életművének összes szegmensét igyekszik bemutatni – az irodalmi tevékenységétől kezdve a pszichológusi és a szakklinikai tevékenységéig. Ezek elválaszthatatlanok egymástól. A feladat legelső része az volt, hogy igyekeztek feltérképezni, mi lelhető fel Polcz Alaine-ről a köz- és magángyűjteményekben. Ami a közgyűjteményeket illeti, a Petőfi Irodalmi Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum Semmelweis Orvostörténeti Múzeuma, illetve a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum őriz hagyatékot. Ezeken kívül pedig kölcsönöztek még a Kovács Gábor Művészeti Alapítványtól (Kogart) is, ahová még Polcz Alaine halálát megelőzően a házaspár műgyűjteménye került.