Józan részegség: megjelent Szilvay Gergely népzenés interjúkötete
2023. február 01. 15:12
Józan részegség címmel megjelent főmunkatársunk legújabb kötete, melyben a táncházmozgalom tagjaival, főként népzenészekkel és néptáncosokkal készült interjúi olvashatóak.
2023. február 01. 15:12
p
24
2
8
Mentés
Új kötettel jelentkezett a Mandiner főmunkatársa, Szilvay Gergely. A szerző ötödik könyve a táncházmozgalom különféle szereplőivel 2014 óta készült interjúit gyűjti egybe, melyek túlnyomó többsége a Mandineren jelent meg. A kiadó a L’Harmattan. A kötet apropója az, hogy a táncházmozgalom 2022-ben ünnepelte ötvenedik születésnapját.
Mint a Józan részegség című gyűjteményes kötet fülszövege fogalmaz: a mozgalomnak „zenésze és táncosa talán van elég, de krónikása alig. Szilvay Gergely, aki gyermekkora óta néptáncol, 2014-ben kezdett el szisztematikusan interjúkat készíteni a táncházmozgalom muzsikusaival, táncosaival és más szereplőivel – koreográfusokkal, viseletkészítőkkel, népmesemondókkal. Ezeket az interjúkat gyűjti egybe ez a kötet, ami a mozgalom előző, ötödik évtizede lenyomatának is tekinthető. Nem "rajongói" interjúkról van szó, a kötet elsősorban nem pályaíveket mutat be; a szerző a megkérdezettek gondolataira kíváncsi, habár persze az izgalmas történetek sem maradtak ki a beszélgetésekből. Az előző évtizedekben alig született néhány hasonló kötet, ami így a szakma számára forrásértékű lehet, bár elsődlegesen az érdeklődő olvasók számára készült.”
Szilvay Gergely a Pázmány Péter Katolikus Egyetem bölcsészettudományi karán végzett történelem-kommunikáció szakon. Ugyanitt doktorált politikaelméletből. Kis kora óta néptáncol, 2016-17-ben a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasaként a New York-i Magyar Ház önkéntese volt, ahol többek közt néptáncot tanított. 2019-ben elvégezte a Hagyományok Háza Magyar népmese – Hagyományos mesemondás tanfolyamát. Ez az ötödik kötete.
Kuzmányi azt részletezi, hogy mennyi idő, energia, jóakarat és pénz ment rá a Notre-Dame új liturgikus berendezéseire. Ez szép. De ettől még a végeredmény kiábrándító.
Az új magatartásformák ugyanúgy terjednek, mint a járványok, és a 21. századra a túlzások vették át a főszerepet az emberi viselkedés alakításában; az ok az „egyharmados kisebbségek” és a „szuperterjesztők” felemelkedése – állítja önkritikus könyvében Malcolm Gladwell.
A közel négyszáz oldalas, gazdagon illusztrált kötet nem csak a Liget páratlanul gazdag, több mint két évszázados múltját mutatja be történeti hűséggel, a jelen, azaz a Liget Budapest Projekt fejlesztései is kiemelt szerepet kapnak.
Közel 40 év után visszavonul a magyar zenei élet egyik meghatározó alakja, a zenekarral pedig erről és a jelen felállásában utolsó, decemberi koncertről beszélgettünk.