Tovább bonyolódik a „rejtélyes” szír repülőgép ügye
Kínos és önmagának ellentmondó magyarázkodásba kezdett a legújabban már csak „Magyar Péter Hangjaként” emlegetett Magyar Hang nevű propagandalap.
„Nem kétséges, a nyájas szavú farkas csak addig tartja magán a báránybőrt, amíg a bárányokat mind felfalja. De igazából neki már a nagymamán jár az esze” – mondta lapunknak Perlaky-Papp József nyilvánosság-stratéga Gyurcsány Ferenc minapi évértékelő beszédéről. Elemzésünk.
„A beszéd stílusának jót tett az influenza. Gyurcsány mindig hajlamos volt a túlzásokra: túl vehemens fogalmazás, túl széles gesztusok, túlságosan széttartó tónusok, túljátszott szerep, teátrális játék. Az influenza ezt jól moderálta, egy fogyaszthatóbb előadásmódot láttunk a DK elnökétől” – fogalmazott lapunknak Perlaky-Papp József nyilvánosság-stratéga, akit Gyurcsány Ferenc minapi évértékelő beszédéről, annak főbb üzeneteiről, a tisztújítással megspékelt kongresszusról kérdeztünk. A szakértő szerint Gyurcsány jó szónok, most is szabadon beszélt, közvetlennek mutatta magát, ez a retorika. Vagyis a show.
„A tegezős formával igyekezett egy jó hangulatú közösség benyomását kelteni, hogy minél vonzónak mutathassa a pártját. Olyan vezetőnek ábrázolta a beszéddel magát, mint aki befelé kedélyes és közvetlen ám kifelé, az ellenfeleivel szemben határozott és kérlelhetetlen. A párt háttérbe vonuló nagy öregjei felé tett gesztus is a saját értékeit megbecsülő közösséget igyekszik felrajzolni, ahol a szépkorúaknak becsülete van” – részletezte.
Perlaky-Papp kifejtette: a DK-s politikus a személyiségének megfelelően a beszédben Európát sokszor megidézte, ezzel igyekszik elfoglalni mindazt a szimbolikus területet, amelyet a fogalom jelenthet. „Ha már ellenfele, a kormány annyit hadakozik Brüsszellel, itt Gyurcsány politikai szimata lehetőséget érez.
Igyekezett Putyint, mint a nemzetközi baloldal aktuális főgonoszát odaláncolni a magyar kormányfőhöz.
Láthatóan Gyurcsány offenzívában érzi magát a retorikai térben is, hiszen feltűnően sokszor előkerül a beszédében a haza szó: az ellenzéki összefogásba tavaly becsábított Jobbik szavazók számára is otthont kínál.”
A szakértő szerint a rendezvény elemei, a kommunikáció megkomponálása és a beszéd jó összhangban mutatják a stratégiai szándékot. „Gyurcsány úgy mutatja be a DK-t, mint az egyetlen pártot amelyik győzelemre viheti az Orbán-elles frontot. A beszéd előtt egyenként üdvözölte a házigazda a DK-ba átigazolt baloldali politikusokat. Ez a DK-s erőtér felé áramlásnak a demonstrációja volt. Ez nem jelent sok jót Budapest főpolgármesterének sem. Ezzel az erődemonstrációval a jóval közvetlenebb befolyásra való igényét jelentette be Gyurcsány. Az eddigi dominanciát meghaladta az idő. A szónoki pulpitusfelirat friss üzenet a választási eredmény miatt reményvesztett baloldali ellenzék támogatóinak: újra elérhető az elveszett remény.
Az árnyékkormány létének büszkesége pedig a baloldalon ritka vendégként előforduló kormányzóképességet hivatott bizonygatni”
– így Perlaky-Papp.
Hozzátette: egy évértékelő beszédnek mindig van üzenete a sajátok felé, az ellenfél számára is, de itt most a legfontosabb üzenet a DK-n kívüli baloldalnak szólt: formálódik a kérlelhetetlen és esélyes Orbán-ellenes pólus. Ez magyarázza az átigazolásokat, a DK-ba történő belépési hullámot. Gyurcsány ezt sugallja:
Ha nem ide teszed le a voksod, Orbánt erősíted. Ellenzéki összefogás DK-ban újratöltve.”
De mennyire illeszkedik ez a mostani produkció az elmúlt időszak DK-s kommunikációjába, az ismert tervek közé, s mik az új elemek? – vetettük fel. Az elemző szerint Gyurcsány sok mindent kipróbált már, hogy megszabaduljon Őszöd terhétől. Volt már „csakazértis ellenfél”, a „gyurcsányságból” próbált büszke identitást formálni, legutóbb összefogott, elbújt egy friss jelölt mögé, most a felesége által felemelt zászló alatt menetel. De Őszöd mindvégig, mint a levakarhatatlan árnyék követte, jegyezte meg az elemző.
„Gyurcsány már abban a korban van, amikor akkor is bölcselkedik az ember, ha nincs hozzá elegendő muníciója, a kor inspirálta belső igény ez. A közösségi médiában sokszor sejtelmes, talányos mondatokkal megjelenő, időnként verselő karaktere most éppen filozófiai arcélét is megmutatta: a létezés szabad foglyai vagyunk megállapításával” – magyarázta.
Perlaky-Papp úgy véli, a közösség vezetőjeként nem csak politikai, hanem azon túlmutató iránymutatást is adni kíván. Láthatóan megirigyelhette ellenfelétől a spirituális vezetői szerepet, úgy gondolja akkor teljes az ellenpólus, ha ennek betöltését is megkísérli. Annyi mindenképpen javára írható, hogy tanul ellenfelétől, igyekszik letapogatni a baloldali néplelket. „Nem kétséges, a nyájas szavú farkas csak addig tartja magán a báránybőrt, amíg a bárányokat mind felfalja. De igazából neki már a nagymamán jár az esze” – fogalmazott.
Nyitókép: Mátrai Dávid/Mandiner