Zelenszkij volt tanácsadója: november és január között lehetséges a tűzszünet
Eljöhet végre, amire mindenki vár? Engedélyezik vajon a békét?
Korábban Hillary Clinton az NBC-ben jobboldali összeesküvésnek minősítette a botrányt.
Olvasóink talán emlékeznek: Monica Lewinsky-ügy jelentős politikai botrány volt 1998-ban, mely szerint az Egyesült Államok akkori elnökének, Bill Clintonnak szexuális kapcsolata volt a Fehér Ház akkor huszonöt éves gyakornok alkalmazottjával, Monica Lewinsky-vel. Az amerikai elnök magánélete az addig safe place-nek számító Fehér Házból hirtelen minden korábbinál látványosabban került a közvélemény orra elé.
A nő vallomásában azt állította, összesen kilenc alkalommal volt szexuális kapcsolatban az elnökkel,
aki arra is megkérte őt, hogy tagadjon mindent, ha kettejükről kérdezik. A hír először a Drudge Report weboldalán jelent meg 1998. január 17-én, a sajtóban azonban csak négy nappal később, a január 21-i The Washington Postban megjelent cikk után tört ki a botrány. A következő hónapokban az amerikai és a világsajtó sorra találgatta, vajon mi igaz a vádakból.
A történet ott kezdődött, hogy 1994-ben a republikánusok megszerezték a képviselőház irányítását a félidős választásokon (Clinton első ciklusa alatt). Akkoriban óriási viták folytak az egészségügyről és a jóléti rendszerekről, amelyek odáig fajultak, hogy 1995-ben két részletben (összesen huszonhét napra) leállt a kormányzat munkája, miután nem sikerült megegyezni a költségvetésről.
Ekkor a Fehér Házban gyakornokként tevékenykedő Lewinskyt több társával együtt berendelték, hogy ebben a zsúfolt időszakban lássák el a napi feladatokat, kezeljék a megkereséseket. A fiatal nő ekkor került hosszabb időre az elnök közelébe. Állítása szerint először november 15-én történt orális szex az Ovális Irodában közte és az ex-elnök között, vallomása szerint a következő hónapokban még nyolcszor járt az elnöknél. Lewinsky azt állította:
Clinton elnök január 26-i sajtótájékoztatóján mondta el – azóta híressé vált – tagadását, miszerint: „nem volt szexuális kapcsolatom azzal a nővel”. Az ex-elnök egy közel hétperces beszédet tartott oktatási programjának sikereiről, amelynek legvégén – az egyre tarthatatlanabbá váló médianyomásra reagálva – a következőket mondta: „vissza kell térnem az évértékelő beszédemen dolgozni, amin tegnap is késő éjjelig dolgoztam, de valamit el akarok mondani az amerikai népnek. Arra kérek mindenkit, hogy jól figyeljen, mert megismétlem:
nem volt szexuális kapcsolatom azzal a nővel, Lewinsky kisasszonnyal.
Sosem kértem senkit arra, hogy hazudjon, egyetlenegyszer sem. Soha. Ezek a vádak hamisak, most pedig vissza kell mennem, hogy tovább dolgozzak az amerikai népért” – mondta az akkori elnök.
Clinton említett beszédét a Lewinsky-ügyről itt nézheti vissza:
Január 27-én Hillary Clinton az NBC-ben jobboldali összeesküvésnek minősítette a botrányt.
Végül az impeachmentet (az amerikai elnök felelősségre vonására szolgáló eljárás – a szerk.) is kezdeményezték Clinton ellen, aki azonban a botrány ellenére kitöltötte második ciklusát, sőt, kifejezetten népszerű elnökként távozott a Fehér Házból. Az ex-elnök végül 1998. augusztus 17-én ismerte el, hogy helytelen (saját megfogalmazása szerint: illetlen) fizikai kapcsolatban volt Lewinsky kisasszonnyal.
A politikai szexbotránnyal kapcsolatos nyilatkozataiban Lewinksy többször is kitért arra, hogy szerinte az egykori elnöknek elnézést kellene kérnie tőle a szexbotrányban betöltött szerepe miatt. Mint mondta: „kevésbé vagyok csalódott miatta, inkább csalódtam benne. Jobb ember lenne ezáltal… így mi is egy jobb társadalom.”
Lewinsky azóta híres aktivista lett, aki az online bántalmazás és megszégyenítés ellen harcol. Az ügy továbbá a filmes szakma képviselőit is megihlette. Blair Foster és Alex Gibney például The Clinton Affair címmel dokumentumfilm-sorozatot forgattak Monica Lewinskyról, amelynek során több mint húsz órányi interjúanyagot vettek fel a nővel – ez adta a sorozat gerincét. A széria célja az volt, hogy bemutassa, miként élte meg Moncia Lewinksy annak idején a Bill Clintonnal folytatott viszonyt és az azt követő médiabotrányt.
De ugyancsak erről szól az American Crime Story egyik évada is, ahol az O. J. Simpson-ügy és a Versace-gyilkosság után a harmadik évadot Bill Clinton és Monica Lewinsky viszonyának szentelték.
Érdekesség a politikai szexbotrány kapcsány, hogy Monica Lewinsky cikkünk írását megelőzően (alig pár nappal ezelőtt) a vanityfair.com hasábjain arról beszélt:
2023-ban közelebb vagyunk Margaret Atwood: A szolgálólány meséjének valóságához, mint a könyv 1985-ös kiadásakor”.
Monica Lewinsky neve a MeToo-kampány során is sokszor előkerült, ugyanis a Clintonnal való elhíresült szexbtorányát hatalmi pozícióval való visszaélésnek tekinti, és az utóbbi időben az egykori elnök felelősségét hangsúlyozza.
Ahogy azt korábban a Mandiner is megírta, a nő 2018-ban hazánkban is megfordult a BrandFesztiválon, ahol „az online tér visszaéléseiről, az internetes zaklatásokról, valamint a cyberbulling fiatalokat érintő negatív hatásairól” tartott előadást.
Nyitókép: Wikipédia