Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
Semmi extra nem várható a kínai járványhelyzettől, jelentős védelmet ad az, hogy idehaza sokan felvették a harmadik oltást – mondja a víruskutató.
Peking január 8-tól nem követeli meg a beutazóktól, hogy karanténba vonuljanak – jelentette be még december végén a kínai nemzeti egészségügyi bizottság, ami jelentős lépés a 2020 óta nagyrészt lezárt határok feloldása felé. Ráadásul a Covid-19 kínai kezelését is visszaminősítik a kevésbé szigorú B kategóriába, mivel a betegség már kevésbé virulens, fokozatosan, közönséges légúti fertőzéssé alakul át.
Az új fertőzéshullám már elérhette a csúcspontját olyan nagyvárosokban, mint Sanghaj vagy Peking,
– például a hazautazók miatt –, ezáltal a hagyományos, kínai naptár szerinti újévi ünnepségek okozhatnak még meglepetéseket, írják például a Frontiers of Medicine tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerzői.
Hasonlóképp vélekedett Kemenesi Gábor víruskutató, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának adjunktusa. Mint mondta, Kínában komoly terjedést fog mutatni a Covid, miután december 7-én Peking szakított a zéró-Covid politikával. Csakhogy a szakember úgy látja, Kínában az oltakozás strukturáltsága nem megfelelő, vagyis egyáltalán nem történt meg a felkészülés az omikronra (koronavírus-variáns – a szerk.).
Kemenesi leszögezte, az úgynevezett booster oltásoknak hatalmas jelentőségük volt, és azok voltak igazán jól védettek például idehaza is, akik felvették a harmadik vakcinát. Európában sokkal fokozatosabb, jobb volt a vakcináltsága a vírusnak, a populációs immunitás (nyájimmunitás) is kedvezőbb környezetet biztosít, sorolta, úgy összegezve:
pláne, miután a szekvencia-adatok azt mutatják, hogy a máshol is előforduló omikron-alvariánsok azok, amelyek Kínában is ott vannak.
olvasható az Infostart cikkében.
Nyitókép: illusztrációm fotó: AFP/Viola Lopes