Lehet egy antiszemita egyszerre zsidómentő is?
Miért mentett zsidókat a nyilas külügyminiszter és hogyan gondolta meg magát az első zsidótörvény előadója? Erről is szól Ujváry Gábor történész új könyve.
Az egyesületi forma előnye, hogy nem vonatkozik rá a párttörvény, melynek értelmében párt névtelen adományt, illetve külföldi szervezettől és nem magyar állampolgár természetes személytől vagyoni hozzájárulást nem fogadhat el, emlékeztet a Magyar Nemzet.
Jakab Péter nagy nehezen bejegyzett tömörülésének, a Nép Pártján Mozgalom címe megegyezik a Bíró László vezette cég, a Hunola Ipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. székhelyével, szúrta ki a Magyar Nemzet.
Portálunk korábban arról írt, Jakabék ugyan már tavaly augusztus 20-án zászlót bontottak, ám a mozgalom bejegyzése sokáig „elmaradt”.
Végül karácsony előtt, december 23-án írta ki közösségi oldalára az ellenzéki képviselő, hogy tömörülését iktatta a Miskolci Törvényszék. Húszezer jelentkezővel, hús-vér, tenni akaró magyarokkal, jobboldali és baloldali aktivistákkal, hamarosan országos lefedettséggel új ellenzéket építenek, „amelyik nem alkuszik a Fidesszel”, fűzte hozzá a Jobbik volt elnöke.
a bírósági adatok szerint ugyanis a mozgalmat egyesületként jegyezték be, amely nem (!) párt jellegű politikai tevékenységet folytat.
„A Magyarország területén és azon kívül élő magyar állampolgárok érdekeinek védelme, annak képviselete, a megélhetésükkel, oktatásukkal, egészségügyi ellátásukkal, munkavállalói-, munkáltatói jogaikkal, (köz)biztonságukkal, az országos-, regionális-, megyei-, helyi eseményekről való kiegyensúlyozott tájékozódásuk elősegítése, politikai képviseletükkel összefüggésben” – áll a cél szerinti leírás a Bíróság adatbázisában.
Az egyesületi forma előnye, hogy nem vonatkozik rá a párttörvény, melynek értelmében párt névtelen adományt, valamint külföldi szervezettől és nem magyar állampolgár természetes személytől vagyoni hozzájárulást nem fogadhat el. A Magyar Nemzet emlékeztetett, Márki-Zay Péter mozgalma is egyesületként jött létre, ami – mint az utólag bebizonyosodott – az áprilisi parlamenti választásoknál milliárdokat kaptak az Action for Democracy nevű amerikai szervezettől.
Az egyesület székhelye (3915 Tarcal, Sport tér 44.) megegyezik azzal a Hunola Kft.-vel, amelynek ügyvezetője az antiszemita megnyilvánulásokról ismert Bíró, a Jobbik korábbi tagja, a tiszaújvárosi-szerencsi időközi választáson a balliberális ellenzék közös jelöltje.
A politikus korábban a szerencsi és környékbeli szállodákban lakó izraeli, oroszországi, lengyelországi (általa vélelmezetten) zsidó turistákról a következőket írta a Facebook-oldalára:
„A kutyám majd megveszik, amikor a »tetűcsúszdások« elmennek a ház előtt. Dolgoznak barátaim a szállodaiparban, elmondják, mi a helyzet.”
Egy másik posztjában arról értekezett, hogy „kikapcsolták a zsidó uzsorabanktőkét a gazdaságból, megszüntették a háborús jóvátételként eufeminizált (sic!) kozmopolita rablás kifizetését”, majd egy következő hozzászólásában ezt írta: „A Szent Koronára letett eskü meg smafu. Mifelénk két új alapszervezet is alakult, engem ez jobban érdekel, mint Judapest.”
A Nép Pártján Mozgalom alelnöke exjobbikos Salamon Gergő lett; a tömörülés másik tagja pedig az a Zágráb Nádor, aki fideszesként kezdte, jobbikos lett, onnan kizárták, volt SMS-tag (Seres Mária Szövetségesei), civil egyesületet is alapított, majd újra jobbikos lett, később Jakab személyi titkáraként dolgozott, végül a képviselővel tartva kilépett a Jobbikból.
Nyitókép: Facebook