Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Mit gondol a tanártüntetésekről és a háborúról Demjén Ferenc? Mi várható az építőiparban? Cseh és szlovák kilátások, kutya-ember barátság és új gazdasági mutató – megjelent idei első lapszámunk.
„Amíg keresztény népek lakják Európát, nekem semmi gondom nincsen” – mondja Demjén Ferenc. Mit jelent a valódi szabadság? Mit gondol a tanártüntetésekről és a háborúról? Az esztendőt ismét nagyszabású stadionkoncerttel záró Kossuth-díjas zenésszel beszélgettünk évindító, címlapos interjúnkban.
Vezércikkünkben, az Első karakterben Constantinovits Milán írja évindító üzenetként, hogy „létezzünk tudatosabban, értő szemmel és nyitott szívvel járjunk a világban, figyeljünk arra, ami tényleg fontos”.
Közélet
A világ egyik fele gőzerővel számolja fel a globalizáció eddigi modelljét, a világ másik fele pedig épp globális trónfosztásra készül. A nagy blokkok közé szorult Magyarország az ilyen folyamatoknak a múltban mindig vesztese volt, ezért alternatív globalizációs modellre és stratégiára van szükségünk. Ha nem leválasztjuk, hanem összekapcsoljuk magunkat a világ távoli pontjaival, megnyerhetjük az előttünk álló évtizedet – írja Orbán Balázs elemezében.
A zabolátlan fogyasztással végül saját magunkat, európai kultúránkat zabáljuk fel” – írja Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója publicisztikájában.
Két új jogszabályon is dolgozik az Építési és Közlekedési Minisztérium; az állami beruházásokról szóló törvény az év elején a parlament elé kerülhet, az új építészeti kódexet pedig februárban mutatják be. Lánszki Regő államtitkárral beszélgettünk a tervekről.
Újévkor egy, az ország imázsa szempontjából kiemelten fontos eseményre is emelhettük poharunkat: januártól Veszprém Európa kulturális fővárosa. Körbejártuk, hol tartanak az év elején az előkészületek.
A jobboldal nemzetközi küldetése nemcsak az építkezés és a folyamatos hálózatosodás, hanem a gyógyír megtalálása a bajok fő forrására és az újabb világégés elkerülésére”
– írja Tóth Erik, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója.
Külhon & Külföld
Lepattant infrastruktúra, aprócska pályák, együttműködés helyett versengés és persze örökös tőkehiány – hiába a hegyek, hiába minden adottság, Románia s benne a különösen potens Székelyföld nem lesz egyhamar felkapott síközpont. Külhon rovatunkban Szakács Enikő sepsiszentgyörgyi turisztikai vállalkozóval beszélgettünk.
Külföld rovatunkban a közelgő cseh és szlovák választásokról olvashatnak.
2023-ban szinte biztosan folytatódik a woke tombolás a külpolitikában, legalábbis ami az Európai Uniót illeti”
– írja Ugrósdy Márton külpolitikai szakértő véleménycikkében.
Makronóm & Sport
Makronóm rovatunkban a Makronóm Intézet új gazdasági mutatójáról, a harmonikus növekedési indexről olvashatnak.
„Egész életemben az motivált, hogy a hazámnak hírnevet szerezzek” – mondja az idei Prima Primissima díj Magyar Sport kategóriájának nyertese. Hegedüs Csaba birkózóval a történelmi müncheni győzelemről, kis híján végzetes autóbalesetéről és a színészóriás apóshoz, Sinkovits Imréhez fűződő szoros barátságáról beszélgettünk Sport rovatunkban.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
Tudomány kisrovatunkban a kutya és az ember barátságról olvashatnak, Böszörmény Nagy Gergely pedig ezen a héten David Gelles veterán újságíró könyvét ajánlja Jack Welch bostoni vegyészmérnökről, a GE egykori vezérigazgatójáról.
Élet rovatunkban Vigh Andrea hárfaművésszel, a Zeneakadémia rektirával olvashatnak interjút.
A rovatban a Nyolc hegy című filmet ajánljuk, a tárcát Csender Levente írta.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Rajcsányi Gellért ír a Budai Vár megújulásáról.