Az új román elnök máris lépett: ezentúl a hadsereg lelőheti az ország légterébe tévedt drónokat

Korábban több alkalommal is orosz támadó drónok hatoltak be Románia területére, miközben Ukrajna déli részét, az Odesszai területet célozták.

106 éve már, hogy magyar katonák a román fővárosban jártak, és ezt a helyiek ablakokból szórt virágokkal, üdvrivalgással hálálták meg. Emlékezzünk!
A minap volt évfordulója, amikor magyar huszárok 1916 decemberében bemasíroztak Bukarest utcáira. Majd három évvel később a román királyi hadsereg is bevonult a magyar székesfővárosba, ennek visszhangja azonban nagyon más volt.
1916 augusztusában Románia úgy döntött, a központi hatalmak ellenében beszáll az első világégésbe. Huszonhetedikén a román uralkodó bécsi követe, Edgar Mavrocordat átadta Burián István külügyérnek a hadüzenetet. Bukarest nem kisebb célt tűzött ki, minthogy elfoglalják Budapestet. Egy nappal később 370 ezer katonával törték át a Kárpátokat. Valós félelem volt Bécsben és a magyar fővárosban is tehát, hogy az újabb front megnyílásával össze fog omlani az Osztrák-Magyar Monarchia. Szófia, Isztambul és Berlin azonban szinte azonnal segítséget nyújtott.
Szeptemberben már ellencsapásokat vezettek a központiak; a csapatok élén ott volt Károly főherceg (a későbbi IV. Károly), József főherceg, Paul von Hindenburg és August von Mackensen tábornok. Itt harcolt fiatal tisztként Erwin Rommel, a II. világháború páncélos tábornoka és az a Maderspach Viktor katonamérnök is, akinek visszaemlékezéseiből mi is idézünk. A hónap közepén a bajor Alpenkorps lépett akcióba, és majd egy hónapra rá az egyesült erők már fel tudták szabadítani Erdélyt.
A korabeli magyar sajtó rendkívül kritikus szemmel figyelte a háborút. A Románia elleni sikereket viszont másképp tálalta. „Kis pióca”, „megrészegedett patkány” – ehhez hasonló jelzőkkel illették a szövetséget hátba támadó Romániát. „A román király és kormánya, az ötezer bojár nagybirtokos uralkodó klikkje, a konterbandisták spekuláns tőkés serege, minden bűnhődést, minden vereséget megérdemel” – írta a Népszava 1916. december 7-én, Bukarest elestét követően. Voltak lapok, amelyek kiemelték, hogy ha volt is örömkönny a románok szemében, az nem amiatt volt, mert magyarok, németek masíroztak fővárosuk utcáin. Sokkal inkább azért, mert meghátrálásra késztették az őket elnyomó rezsimet, mi több: véget ér számukra a világháború. Nem így történt, ahogy Bécs és Budapest számára sem lett végső elégtétel a hadjárat, hiába volt sok helyen ehhez hasonló olvasható: „Ha van istenítélet a háborúban, hát Bukarestben az Isten ítélt”.
„A románoknak pedig az események az ő rettenetes katasztrófájuk árán mutatják meg, hogy hol lett volna a helyük ebben a nagy mérkőzésben.
Megmutatta nekik s csak az ő erkölcsi rokkantságuk, a becsület és az igazság iránt való érzéketlenségük az oka, hogy ezt későn és ekkor is ilyen áron tudták meg” – írta a Friss Újság, ugyancsak december 7-én.
Ekkortájt azt beszélték, Bukarest bevehetetlen erőd. Hiába telelt a román kormány Jászvásárott, hiába vágták el a fővárost a tengerparttól: Henri Brialmont belga hadmérnök tervei alapján kiépült erődövet áthatolhatatlannak tartották. A bukaresti körvasút, a különböző kocsiutak, páncéltornyok és a nehézágyúk véres ostromot vetítettek elő. Csakhogy, mint azt a Múlt-Kor is írja, a román vezetés másképpen alakította a központiak hadjáratának menetét.
November végére a románok az Arges folyó mentén készültek egy erőteljes végső támadással megfordítani a harcok menetét. A francia Philippe Berthelot szövetségi összekötő egy, a Marne-ihoz hasonló ellentámadással akarta a központiakat megsemmisíteni. A masszív roham majdnem összeroppantotta Mackensen hadseregét, ám Erich von Falkenhayn és egy török hadosztály szárnytámadása visszavonulásra késztette a román hadsereget.
„A fáma elsüllyeszthető páncéltornyokról, messze hordó ágyúkról, aknákról és szárazföldi torpedókról regél. Hála az égnek, a lovasságnak mindezen, a várháborúhoz tartozó szörnyűségekhez, mely a kalandos, érdekes mozgó harcot lövészárok-háborúvá merevíti, semmi köze. Mi csak bevárjuk a gyalogságot, a műszaki csapatokat és a nehéztüzérséget, és azután tovább nyomulunk kelet felé. […]
A Bukarest bevehetetlenségéről fönnálló hiedelem napról napra inkább regének bizonyult.
A hadvezetőség már régóta tudta, hogy azok a bizonyos messze hordó ágyúk le vannak szerelve, hogy a Duna jobb partján, a Turtukája eleste után dúló harcokban szerephez jussanak. Ez a szerep szánalmas volt. A feneketlen őszi sárban megakadtak, a többtonnás csöveket tíz ökör sem bírta elmozdítani. Így az eseményeknek néma tanúi voltak, távol a harcok zajától, míg a főváros felé előrenyomuló csapatok rájuk nem akadtak” – írta visszaemlékezéseiben Maderspach.
Az első csapatok, akik között ott volt Mackensen törzstisztjeivel, amikor bevonultak Bukarestbe, nem gondolták volna, hogy így fogják őket fogadni. A lakosság „hurrázott és az ablakokból virágokat szórt. Mindenki azon volt, hogy a kedvünkben járjon. Majdnem azt a benyomást szereztem, mintha a lakosság az ellenségnek bevonulását valami látványos népünnepélynek tekintette volna, nem pedig egy olyan eseménynek, mely minden nemzet történetében mint gyászos és szomorú epizód szerepel” – írta Maderspach. Később sem történtek komolyabb atrocitások, a román fővárost német, bolgár, török, osztrák és magyar csapatok védték, német parancsnokság alatt.
A következő évben Mackensen bár bevette Dobrudzsát, azonban az orosz-román csapatok a Duna és a Szeret folyók mentén megállította az előrenyomulását. Az októberi forradalom kitörésével egy időre, de elvesztette egyik legfőbb patrónusát Románia, és tizenhét decemberében fegyverszünetet is kötöttek a felek.
Csakhogy keleti szomszédunk 1918. november 10-én ismét belépett a háborúba és a Mackensen-hadsereg kivonulását követően megkezdte Magyarország megszállását is.
A nagy-román álmok Mackensen és Falkenhayn kezeérintésétől szétfoszlottak és örök időkre eltűntek”
– ez volt olvasható 1916 decemberében a Pesti Naplóban. Nem lett igazuk a szerkesztőknek.
Képek forrása: MTI, Wikipédia