Látja-e értelmét az energiahordozókra kiterjesztett szankcióknak Schiffer András? Mi történik a magyar politika baloldalán mostanság? Lesz-e egyszer európai atomreneszánsz? Vízvédelem, új gyarmatosítás és Neville Zoltán építész a ma megjelent hetilapban!
„Azt a politikai formációt, amelyik a globális tőkeérdekeltségektől és a nemzetközi szabadkereskedelmi politikát uraló köröktől kapja a támogatást, sok mindennek lehet nevezni, baloldalinak és hazafinak bizonyosan nem” – véli Schiffer András. Ezen a héten az LMP-alapítóval olvashatnak címlapos interjút, akivel az ellenzék amerikai kampánypénzeiről, az orosz–ukrán háborúról és az Egyesült Államok felelősségéről is beszélgettünk.
Közélet
Mi történik a politikai paletta baloldalán mostanság? Mi jellemzi a választáson súlyos vereséget szenvedő pártok erőviszonyait? Helyzetértékelésünket közélet rovatunkban olvashatják.
– teszi fel a kérdést Leslie Mandoki Németországban élő zenész. Az egykori disszidenssel az orosz–ukrán háborúról, Gorbacsovhoz fűződő barátságáról és a világot felforgató spekulánsokról beszélgettünk.
A rovatban körbejártuk, hogy miként alakultak a pedagógusbérek az elmúlt években.
„A békepárti szereplők közül a mi régiónk szenvedi el a legnagyobb veszteségeket, közben a nyugati és keleti erőközpontok továbbra is a háborúban érdekeltek” – írja publicisztikájában Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója.
„Európa mi vagyunk” – és ez nem csak egy puszta szlogen, ha tetszik, ha nem: ez a valóság – mutat rá írásában Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója.
Külhon & Külföld
Légiriadók és gyanakvó tekintetek között próbálnak megmaradni a Kárpátok karéján túl élő ukrajnai magyaroka, akikkel külhon rovatunkban beszélgettünk arról, hogyan élik meg a mindennapokat.
A német és az orosz gazdaság szétválasztása fizikailag is megtörtént. Innen már csak az a kérdés, ki bírja tovább – írja véleménycikkében Ugrósdy Márton külpolitikai szakértő.
Makronóm & Sport
Afrika számos országa világhatalom lehetne az elektromosjármű- iparhoz nélkülözhetetlen ásványok bőséges lelőhelye okán. Mégsem az – makronóm rovatunkban megnéztük, hogyan alakul ki az újfajta gyarmatosítás a világban.
Mi vár a magyar válogatottra az utóbbi időszak menetelése után? Hogy látják az esélyeket a korábbi szövetségi kapitányok? Ezeket a kérdéseket jártuk körül sport rovatunkban.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
David DeSteno, a bostoni Északnyugati Egyetem ünnepelt pszichológiaprofesszora könyvet írt a vallásról – a vallástalanoknak. A kötetről Böszörményi Nagy Gergely könyvajánló sorozatában olvashatnak.
Hacsak lehet, vegyünk hát könyvet, a szűkös időben is. Nem a válság vagy a háború ellenére, hanem éppen azért – írja jegyzetében Uri Dénes Mihály.
Nem az országból való minél gyorsabb vízkivezetést, hanem a víz tájainkba való irányítását kell megoldanunk – mielőtt késő lesz. Vízügyi szakértők sürgetik a stratégiaváltást; a részletekről tudomány kisrovatunkban olvashatnak.
Neville Zoltán Los Angelesben született, építészként bejárta a világot, hogy ötvenhatos menekült nagyszülei nyomában Budapesten találjon otthonra. Épület és környezete összhangja, régi és új egyensúlya, emberléptékű városok; a szenzitív építészet nemzetközi hírű képviselője a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Építészeti Intézetének munkatársaként viszi a magyar tehetség hírét világszerte – interjúnkat élet rovatunkban olvashatják.
A rovatban az Athéné filmet ajánljuk, a tárcát Hegyi Zoltán írta.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Ókovács Szilveszter Szilveszter, az Opera főigazgatója ír a szolfézs szépségeiről.