Moszkva ugyanakkor a helyzetet felhasználta arra, hogy közvetlen közelről törjön borsot riválisa orra alá,
és megkezdte atomfegyverei Kubába juttatását.
A történteket értelemszerűen az amerikaiak sem nézték ölbe tett kézzel, ezért többször megkísérelték Kuba visszafoglalását, felszabadítását, megszállását (a megfelelő ideológiai töltetű ige aláhúzandó) a kommunisták elől elmenekült emigránsokat támogatva.
A legemlékezetesebb ezek közül a Disznó-öbölbeli 1961 tavaszán történt fiaskó volt, amikor a CIA által Guatemalában és Nicaraguában kiképzett 1500 kubai emigráns próbálta meg megdönteni Castro hatalmát, de a próbálkozás kudarcba fulladt, és még közelebb lökte Kubát a szovjet tömbhöz. Olyannyira, hogy Moszkva ezt követően figyelmeztette Washingtont, hogy ha a CIA nem fejezi be efféle kísérleteit, ő maga áll a Kubai Köztársaság mellé.
Joe Biden, a veterán politikus, aki harminchat évig szenátorként politizált Washingtonban, majd nyolc évig alelnök volt, 2017-ben, a Fehér Házból való távozása után saját bevallása szerint egy dolgot hiányolt nagyon: a napi hírszerzési összefoglalókat.
Közben pedig fű alatt már májusban kidolgozták a terveket, melyek alapján megkezdte rakéták telepítését újdonsült szövetségesének területére, 1962. október 14-én pedig kirobbant a botrány: a kubai légtérbe küldött amerikai felderítők épülő rakétaállásokat észleltek, melyekbe nem sokkal később már közepes hatótávolságú rakéták kerültek.
Ez sokkal közvetlenebb fenyegetést jelentett, mint akár a NATO-tag Törökországba telepített amerikai rakéták, amelyek öt-hat perc alatt érték volna el Kijevet, tíz-tizenkettő alatt Moszkvát;
Kennedy elnök október 20-án elrendelte a Kuba elleni, 500 kilométeres sugarú körben a tengeri blokádot,
amit 24-én ültettek valóban gyakorlatba. Az amerikai kézben a szigetországon lévő Guantanamóba amerikai csapatok érkeztek, a fegyveres erőket harckészültségbe helyezték (nemkülönben Kuba is mozgósított, s a Varsó Szerződés országai is harckészültségbe helyezték saját haderőiket).
A helyzet valósággal sokkolta az amerikai közvéleményt, amely október 22-én szerzett tudomást a szovjet rakétákról a tőszomszédságukban, a szovjetek kezdetben persze mindent tagadtak (akit érdekel, mit írt a magyar sajtó minderről, érdekes kordokumentumokat talál ide kattintva).
A dolgokra fokozatosan derült fény, így a Komar típusú szovjet rakétás gyorsnaszádokra, MiG-21-es vadász- és Il-18-as bombázógépek jelenlétére, valamint az egész legsúlyosabb elemére: hogy az augusztus és szeptember fordulóján Ernesto Che Guevara vezetésével Moszkvában járt kubai küldöttség járt, ahol megállapodtak, így az arzenált
42 közép-hatótávolságú, atom-robbanótöltetű ballisztikus rakéta és 40 ezer szovjet katona egészítette ki.