Rákkutatásban működik együtt az Állatorvostudományi Egyetem, a Rákvakcina BVM Kft. és a Széchenyi Alapok – írja utóbbi közösségi oldalán. Mint írják, daganatos megbetegedések kezelésére fejlesztett magyar immunterápiás módszerről és lehetséges állatgyógyászati alkalmazásáról írt alá fejlesztési együttműködési megállapodást az Állatorvostudományi Egyetem a Rákvakcina BVM Kft.-vel.
A felsőoktatási intézmény adja a 2025-ig szóló kutatási projekt komplex laboratóriumi infrastruktúráját, a finanszírozási hátteret pedig a hazai vállalatok tőkefinanszírozásában élen járó Széchenyi Alapok biztosítja.
A kemoterápiás gyógyszeres kezelések kifejezett toxicitásuk és jelentős költségeik ellenére gyakran nem hozzák meg a kívánt eredményt, az átlagos túlélés gyakran csak hónapokban mérhető”
– olvasható.
Prof. Dr. Sótonyi Péter az együttműködési megállapodás aláírásakor elmondta, az immunterápia az állatorvosi gyakorlatnak már napjainkban is szerves része, hiposzenzibilizáló kezeléseket régóta használnak társállatok allergiás megbetegedéseinek enyhítésére.
Az Állatorvostudományi Egyetem a Rákvakcina BVM Kft. szellemi tulajdonát képező immunterápiás know-how továbbfejlesztésében, illetve lehetséges állatgyógyászati alkalmazásában működik együtt a társasággal.
Horváth László, a Rákvakcina BVM Kft képviselője elmondta, hogy a projekt három szakaszban valósul meg.
- Az I. ütemben az Egyetem kutatóinak szakmai közreműködésével az eljárás hatékonyságát igazolják, illetve dokumentálják a tudomány követelményei szerint.
- A II. ütemben – az I. ütem eredményeitől függően – szélesebb körben folytatódik a vakcina klinikai vizsgálata és tökéletesítése.
- A projekt III. ütemében, amennyiben ezt az állatkísérletek tudományos eredményei engedik, megkezdődik a vakcina humángyógyászati célú fejlesztése.
A Rákvakcina BVM Kft. a magyar gazdaságba befektető Széchenyi Alapok portfóliócége.
Jobbágy Dénes, a Széchenyi Alapok elnök-vezérigazgatója kijelentette, a projekt mögött álló tudományos és gazdasági szakemberek, valamint eredményeik jelentik a garanciát arra, hogy ez az egészségtechnológiai befektetésünk is sikeressé váljon, hozzájárulva Magyarország négy- és kétlábú lakóinak egészségéhez.
Az együttműködés célja a két elismert kutató, Prof. Dr. Hidvégi Máté biokémikus, a humánonkológia kiegészítő terápiájában alkalmazott Avemar feltalálója és Dr. Jankovics István virológus által kifejlesztett „Lisanext” eljárás állatokon való tesztelése az Állatorvostudomány Egyetemen és az eljárás közös továbbfejlesztése.