A Fidesz képviselője is ott lesz Donald Trump beiktatásán
Nem akármilyen delegációt fog vezetni.
Hivatali visszaélés, közokirat-hamisítás, csalás, illetve hűtlen kezelés gyanúja is fennállhat a IV. kerületi Fidesz szerint egy önkormányzati telekcsere-ügylettervezet kapcsán.
Újpest történetének legnagyobb botránya lehet abból a telekcsere-ügylettervezetből, amely a baloldali vezetésű negyedik kerületi önkormányzat és a Magyar Íjász Szövetség (MÍSZ) között köttetett.
„Nem korrupciós ügyről van szó, hanem politikai károkozásról – mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Nagy István, az újpesti Fidesz frakcióvezetője. – Véleményünk, amit régóta hangoztatunk, az az, hogy
Újpest baloldali városvezetése felkészületlen, nem érdekli őket a tisztségviselői munka, nem is akarják azt megtanulni. Ellenőrzés nélkül, felelőtlenül aláírnak bármit.”
Kiemelte, az ostobaságból, felelőtlenségből elkövetett szabálytalanságok és a bűncselekmények alapos gyanúját is felvető törvénytelenségek miatt az „Íjász-ügyben” a következő képviselő-testületi ülésen eseti vizsgáló bizottság létrehozására tesznek javaslatot, fegyelmi eljárás lefolytatását kezdeményezik Déri Tibor polgármester és Czigler László alpolgármester ellen.
***
A budapesti íjászcsarnok és pályák létesítése még a városvezetés jobboldali vezetése alatt vetődött fel, a kampányban viszont Déri (akkor még momentumos színekben politizáló) polgármesterjelölt és szövetségesei lakossági tiltakozást, valamint aláírásgyűjtést szerveztek a Megyeri út és a Homoktövis utca kereszteződése mellé tervezett íjászközpont ellen. Miután a Déri vezette baloldal megnyerte a helyhatósági voksolásokat, egyik legelső döntésükkel semmissé tették a korábbi határozatot, amely értelmében a szövetség bruttó 25 millió forintért tulajdonba vette a telek felét, a másikat felét pedig használatba kapta az önkormányzattól. A MÍSZ időközben megszerezte az építési engedélyeket, azonban a munkához nem tudtak nekilátni, mert a baloldali városvezetés nem adta meg a terület másik felére vonatkozó tulajdonosi hozzájárulást. Mi több, Déri Tibor a koronavírusjárvány vészhelyzetben kapott felhatalmazással élve, 2020. évi áprilisi döntésében változtatási tilalmat rendelt el az íjász-telekre.
Csakhogy ezen tiltás egy helyrajzi számra történő elrendelése – vagyis a tulajdonos MÍSZ tulajdonosi jogainak korlátozása – jogellenes, felmerül tehát „az ismeretlen tettes vagy tettesek által elkövetett hivatali visszaélés (jogalkotói hatalommal való visszaélés) bűncselekményének alapos gyanúja” – hangzott el a kormánypártok csütörtöki tájékoztatóján.
Nagy István felháborítónak tartja, hogy ilyen eszközökkel akarták ellehetetleníteni íjászszövetség beruházását. Ezután nem lehet csodálkozni azon, hogy a sarokba szorított íjászok milliárdos kártérítési perrel fenyegették meg az önkormányzatot, mondta, hozzátéve, hogy ettől Dériék megijedtek, és úgy próbálták rendbe hozni, hogy az íjász-telekért cserébe egy másik önkormányzati tulajdonú ingatlant ajánlottak fel. A megállapodásról szerződés készült.
Mint azt a fideszes frakcióvezető kifejtette, akár közokirat-hamisítás gyanúja is felmerülhet, miután a képviselő-testület baloldali többsége által idén júniusban határozattal elfogadott csereszerződés és a fővárosi kormányhivatalhoz jóváhagyásra benyújtott,
Az íjászoknak felajánlott ingatlan egy „kivett beépítetlen területre” vonatkozik, amely a Külső Szilágyi út mentén, a hármas metróvonal jövendőbeli káposztásmegyeri végállomása közelében található. Az ingatlan tulajdonosa az újpesti önkormányzat, egy ugyancsak ingatlancserének köszönhetően, amely a Karácsony Gergely-féle Fővárosi Önkormányzat és a IV. kerület jött létre.
(Zárójelben jegyezzük meg: Dériék egy fővárossal közös tulajdonú ingatlant is odaadnának az íjászszövetségnek, amit a lentebb taglalt Együttműködési Megállapodásban saját tulajdonként állítanak be, és arra is ingyenes használati jogot biztosítanának.)
Nagy István szerint a hűtlen kezelés alapos gyanúja többször is felmerül az ügyben. Az ingatlancseréhez készült hivatali értékbecslés túlértékeli a MÍSZ tulajdonában álló ingatlan értékét: 7,5 százalékkal becsülték drágábbra ezt a telket, mint egy, a közvetlen szomszédságban lévő, sokkal jobb beépítési adottsággal bíró telket, amelynek értékbecslése ugyanakkor zajlott, mint a szóban forgó ingatlané. Ráadásul a cseréről szóló kontraktusban hivatkozott használati megállapodás helyett Együttműködési Megállapodást írtak alá a felek, amely három területen is kötelezettséget ró az önkormányzatra.
Az egyik ilyen vállalás a szövetségnek felajánlott cseretelek közművesítése: az építmények (közművek, utak) havi 1 millió forint kötbér vállalása mellett, ha a közművesítés nem készül el ez év október 31-ig, legfeljebb 15 milliós összeg megfizetéséig. Erről előre tudni lehetett, hogy nem fog elkészülni három és fél hónap alatt. Jelenleg nincs olyan önkormányzati beruházás, amely az ingatlan környezetében út- és közmű kialakítását igényelné, „ezért az alulról becsült 3-400 milliós beruházás csupán a MÍSZ érdekét szolgálja, így felesleges és a cserearányokat jelentős mértékben felborító költséget jelent a hivatalnak”, mutatott rá a frakcióvezető.
Nagy azt is ismertette, Dériék és a szövetség abban is megállapodtak, hogy a IV. kerület a beruházás elősegítése céljából az önkormányzati és a fővárossal közös tulajdonú telkeket (6,3 hektárról beszélünk) a MÍSZ a metróberuházás megvalósításáig, de legfeljebb 2036. december 31-ig ingyenesen használhatja. Csakhogy ehhez is képviselő-testületi döntésre lett volna szükség, ezért véleménye szerint ezen a téren is felmerül az ismeretlen tettes, tettesek által elkövetett
Nyitókép: Facebook