A tudás és a hülyeség autonómiája
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
Az új módszer egy nap lehetővé teheti számunkra, hogy mesterséges embriók segítségével szerveket neveljünk.
Az IFLScience felidézte, hogy évekkel korábban tudósok már sikeresen neveltek ki egérembriókat Petri-csészében őssejtek segítségével: azaz az embriók létrehozásához se petesejt, se hímivarsejt nem volt szükséges. A kutatók nemrégiben pedig újabb áttörést érek el: ezekhez a modellekhez már anyaméhre sincs szükségük.
Az izraeli Rehovotban található Weizmann Tudományos Intézet megtalálta annak is a módját, hogy több napig életben tartsa ezeket az embriókat. Egy óriáskerékhez hasonló inkubátorban úgy forgatják ezeket a modelleket, hogy azok nagyjából rizsszem méretűre megnőnek és már dobogó szívvel rendelkeznek – ismertették.
„Az embrió a legjobb »szervkészítő gép« és a legjobb 3D bionyomtató is egyben – megpróbáltuk utánozni, amit csinál”
– nyilatkozta Jacob Hanna professzor, a Weizmann Molekuláris Genetikai Tanszékének munkatársa az IFLScience-nek. Hozzátette: „eddig a legtöbb tanulmányban a speciális sejteket gyakran nehéz volt előállítani, vagy rendellenesek voltak. Ezeket az akadályokat úgy sikerült leküzdenünk, hogy felszabadítottuk az őssejtekben kódolt úgynevezett önszerveződő potenciált”.
A cikkben kitértek arra is, hogy már arra törekednek a szakemberek, hogy az egérkísérletet emberi embriókkal is megismételjék.
A kutatók azzal érvelnek, hogy ezzel megoldható lenne a világon a szervdonor-válság – hangsúlyozta a portál.
Jacob Hanna szerint a kísérletek során olyan embriókat hozhatnak majd létre, amilyenek egy terhesség 40-50. napjában lennének, belőlük pedig ki lehetne nyerni a szükséges sejteket a szervek növesztéséhez.
Bár az ötlet már-már sci-fibe illően hangzik, „valójában komoly szükség lenne arra, hogy megoldják a kutatók a szervdonor-válságot a világon”. Csak az Egyesült Államokban 106 ezer ember vár transzplantációra, és naponta átlagosan 17 ember hal meg azért, mert nem jut időben megfelelő szervhez – írta az IFLScience.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay