Az ENSZ vezetője szerint a világ – különös tekintettel az ukrajnai, a közel-keleti és az koreai-félszigeti válságokra –, a nukleáris veszély korszakába lépett, amelyhez fogható a hidegháború zenitje óta nem volt. A diplomata felhívta egyben a figyelmet arra, hogy az augusztus 26-ig tartó konferencia lehetőséget teremt olyan intézkedések kidolgozására, amelyek segíthetnek elkerülni a biztos katasztrófát, az emberiséget új útra terelve egy atomfegyverektől mentes világ felé.
Fennáll a veszélye annak, hogy az emberiség elfelejti a hirosimai és nagaszaki tragédiákat”
– közölte.
Adatai szerint világszerte 13 ezer atomfegyver van a nemzeti arzenálokban, s az államok a hamis biztonság reményében százmilliárd dollárokat költenek ezekre. Kijelentette, a nukleáris technológiák békés, például orvosi célú felhasználását támogatni kell.
Vlagyimir Putyin a most kezdődő ENSZ-közgyűlésre reagáló üzenetében arról beszélt, hogy egy atomháborúnak nem lehetnek nyertesei, s nem szabad engedni egy ilyen konfliktus kitörését.
Abból indulunk ki, hogy nem lehetnek győztesei egy atomháborúnak, s nem szabad, hogy ilyen kitörjön, mi a nemzetközi közösség osztatlan és egyenlő biztonságának oldalán állunk”
– mondta az orosz elnök, majd azzal folytatta, hogy Oroszország, mint az atomsorompó-egyezmény letéteményese és részese tartja magát az egyezmény „szelleméhez és betűjéhez”.
Putyin megjegyezte, Moszkva teljesíti minden olyan kötelezettségét, amely az ilyen jellegű fegyverek korlátozásáról és csökkentéséről az Egyesült Államokkal kötött bilaterális megállapodásokból fakad.
(MTI)
Nyitókép: Olga Maltseva/AFP