Mindent beleadnak most az oroszok: lezárják, amit három éve indítottak
Összevonták hadereiket, és egy célpontra összpontosítanak.
A befolyásos hitszónok Twitter-üzenetében azzal indokolta távozását a politikai életből, hogy a vele rivalizáló másik siíta mozgalom, az Irán-barát Koordinációs Keret nem volt hajlandó elfogadni reformjavaslatait.
Azt írta, döntése végleges, mert a kialakult belpolitikai helyzetet megoldhatatlannak látja. Azt nem fejtette ki bővebben hogy pártirodáját bezárja-e de jelezte, hogy mozgalma által írányított egyes vallási és kulturális intézmények nyitva maradnak. Muktada asz-Szadr júniusban visszavonta képviselőit az iraki parlamentből, miután nem sikerült számára elfogadható kormányt alakítani.
Július végétől hívei elfoglalták a parlamentet és a kormányzati épületek közelében is folyamatosan tüntetnek, akadályozva az új elnök és miniszterelnök megválasztását A két síita mozgalom között kialakult nézeteltérés eredményeként Irakot a 2021 őszén megtartott parlamenti választás óta ügyvezető miniszterelnök irányítja, mert a két mozgalomnak nem sikerült megegyezni sem az új kormányfő, sem az új államfő személyéről.
Miután a hitszónok híveinek százai rohamozták meg az iraki kormánypalotát, a hadsereg kijárási tilalmat hirdetett a város egész területére, hogy így csökkentsék az összecsapások lehetőségét. Mindeközben Al-Szadr hívei megtöltötték a palota pazar várótermeit, és a hitszónokot támogató jelszavakat skandálnak folyamatosan. Eddig legalább ketten vesztették életüket.
Nyitókép: Asaad Niazi/AFP