Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
Az ügy most bíróság elé kerülhet.
A szlovákiai Varin község önkormányzati képviselői elutasították az állami ügyészség kérését, amelyben arra kérték a községet, hogy nevezzenek át egy Jozef Tiso nevét viselő utcát. Az ügy most bíróság elé kerülhet, az önkormányzat pedig népszavazáson szeretné kikérni a helyi lakosok véleményét – írja a BBC.
Tavaly az önkormányzat tagjai ellen már vádat emeltek, miután megtagadták az utca átnevezését, de a vádakat később egy kiemelt ügyész elutasította.
Tiso 1939 és 1945 között a náci Németország kliensállamának számító klerofasiszta Szlovák Államot vezette. 1945-ben letartóztatták, és a csehszlovák hatóságok 1947-ben háborús bűnösként felakasztották. Azonban a szélsőjobboldal és egyes katolikus papok hősként tisztelik.
Uralkodása alatt a Szlovákia területén élő 90 000 zsidóból mintegy 70 000-et – köztük Varin mind a 25 zsidó családját – deportáltak és meggyilkoltak a holokauszt során. Szlovákia volt az egyetlen ország a háborús Európában, amely fizetett a náci Németországnak, hogy elvigye zsidó állampolgárait.
Nyitókép: Ann Ronan Picture Library / Photo12 via AFP