Németország véglegesítette a nehéz helyzetben lévő Uniper energiaipari vállalat megmentésére irányuló tervet – erősítette meg Olaf Scholz kancellár pénteken. A nagykereskedelmi gáz- és áramimportőrt csőd fenyegeti az ukrajnai háború miatt egekbe szökő energiaárak valamint a szankciók miatt.
Mik a mentőcsomag feltételei?
Scholz egy berlini sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kormány 30%-os részesedést kap az energiaipari cégben.
Scholz hozzátette, hogy
kormánya legfeljebb 7,7 milliárd eurót (3068 milliárd forint) bocsát rendelkezésre hibrid tőkeként,
és a KfW állami bankon keresztül 9 milliárd euróra bővíti a hitelkeretet. Scholz elmondta, hogy más, nehéz helyzetben lévő közműcégek számára is lehet forrásokat biztosítani, de a mentőcsomag egyszeri intézkedés.
„Az Uniper olyan vállalat, amely létfontosságú az ország gazdasági fejlődése és polgáraink energiaellátása szempontjából” – mondta Scholz. Az elfogadott intézkedéseket „a vállalat megmentéséhez való jelentős hozzájárulásnak” nevezte, amely lehetővé teszi az Uniper „stabilizálását a jövőre nézve”.
A terv mintegy 267 millió eurós tőkeemelést foglal magában, részvényenként 1,70 eurós kibocsátási áron – áll az Uniper közleményében. Az Uniper legnagyobb részvényese, a Fortum finn energetikai vállalat aláírta a tervet. A Fortum részesedése várhatóan jelentősen csökken a mentőcsomag eredményeként.
Scholz elmondta, hogy az Uniper a rögzített áras szerződések ellenére is átháríthatja a költségnövekedést az ügyfeleire. Elmondta, hogy a német lakosoknak ősztől további áremelésekre kell számítaniuk, de további segítséget ígért azoknak a háztartásoknak, amelyeknek gondot okoz az energiaszámlák kifizetése.
Miért fontos az Uniper?
Az Uniper egy nemzetközi energetikai csoport, amely villamos energiát és gázt értékesít nagykereskedelmi ügyfeleknek, például regionális közműszolgáltatóknak.
Emellett Németország legnagyobb orosz gázimportőre.
A cég két héttel ezelőtt állami támogatást kért, miután az orosz energiaóriás Gazprom csökkentette az Európába irányuló gázszállításokat. A hét elején Klaus-Dieter Maubach, az Uniper vezérigazgatója azt mondta, hogy a cég teljes mértékben kihasználta a KfW-től kapott 2 milliárd eurós hitelkeretet, miután más forrásokból kellett gázszállítást biztosítania.
Németország továbbra is nagymértékben függ az orosz gázimporttól, amely a gazdasági minisztérium adatai szerint a júniusban felhasznált gáz 26%-át tette ki. Oroszország 10 napra karbantartás miatt lezárta az Északi Áramlat-1 gázvezetéket, amely a Balti-tenger alatt fut Németországba.
Berlin attól tartott, hogy Moszkva az ukrajnai háború miatti nyugati szankciók megtorlásaként végleg elzárja a csapokat. Az Északi Áramlat-1 csütörtökön újraindította a szállítást, de az áramlás csak a normál kapacitás 40%-át éri el.
Nyitókép: BRITTA PEDERSEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP