Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
Kormánykritikus baloldali civilek, egyesületek kapnak jelentős kedvezményeket önkormányzati ingatlanok bérleti díjából a szocialista vezetésű második kerülettől.
Még 2020 végén hívták életre az úgynevezett Margit-negyed kezdeményezést Őrsi Gergelyék, amelynek eredeti célja a Margit körút környékének megújítása, valamint fenntarthatóbbá tétele. Hogy a városrészt, amely tulajdonképpen a Bem rakparttól a Marczibányi térig és a Lukács Gyógyfürdőtől a Csalogány utcáig ér, megtöltsék „társadalmi célú, közösséget szolgáló, civil kezdeményezésekkel, kulturális élettel, kis- és középvállalkozásokkal” – olvasható a kommünikében.
A program kidolgozása, koordinálása érdekében felállítottak egy szakmai-politikai testületet, amelyet Berg Dániel momentumos alpolgármester vezet, a döntés-előkészítő grémium tagjai között pedig mások mellett ott találhatjuk Osvárt Andrea színésznőt is, akit a kezdeményezés közösségi fővédnökének kértek fel. Azonban, mint az az elmúlt hónapokban kiderült, a kezdetekkor beharangozott átlátható, konzultatív döntéshozatal helyett ez a testület értesül először a beérkező pályázatokról, igényekről, az önkormányzat gazdasági és tulajdonosi bizottsága már csupán a rostán átesett civilek, egyesületek igényeivel szembesül.
„Szakmai támogatással és a legjobb szándékú kritikával éltünk, ám egyetlen javaslatunkat sem fogadták el – mondta korábban lapunknak Gór Csaba II. kerületi Fidesz-frakcióvezető. – Célul tűzték ki a Margit-negyed megújítását, ebben támogattuk is őket, csakhogy a több évtizedes, komoly problémát egy másfél oldalas tanulmánnyal gondolták megugrani.” A momentumos alpolgármester erre később úgy reagált a Telexnek: a döntés-előkészítő testületben helyet kapott egy kormánypárti képviselő, Bíró Zsolt, és javasolhattak egy szakértőt is. Bíró ráadásul a gazdasági és tulajdonosi bizottság elnöke – fűzte hozzá.
Így került képbe például a Greenpeace Magyarország Egyesület, amely egy 239 négyzetméteres Margit körúti ingatlant kapott az önkormányzattól, méghozzá igen jelentős kedvezménnyel: a képviselő-testületi ülésen egyébiránt csak másodjára átmenő (első körben visszavont) előterjesztés szerint a Berg által navigált Margit-negyed Döntés-előkészítő és Tanácsadó Testület hatvan százalékos kedvezményt javasolt a Margit körút 28-32. szám alatt található ingatlanra. Mit is jelent ez a számok nyelvén? 630 ezer 500 forint (+ÁFA) helyett 252 ezer forint (+ÁFA) a bérleti díj.
Ennyit kell tehát fizetnie annak a civil szervezetnek, amely egyebek mellett azzal került be legutóbb a hazai hírfolyamba, hogy aktivistáik kivonultak a Kossuth térre, ahol
„Az orosz olajról való leválás nem lehet alkudozás tárgya, hiszen a véres fosszilisekből finanszírozott háború miatt napról napra nő az emberáldozatok száma Ukrajnában” – írták bejegyzésükben. Ezt megelőzően a varsói magyar konzulátus épületére függesztettek ki molinókat. Az egyiken Orbán Viktor magyar kormányfő, a másikon Vlagyimir Putyin orosz elnök látható, ahogy koccintanak, „az energiaforrások a háborút táplálják” felirattal.
A Greenpeace ezt a majd kétszáznegyven négyzetméteres ingatlant egy a hivatallal kötött közfeladat-ellátási szerződés részeként, közérdekű önkormányzati célból kapja meg. Ilyen ügyek lehetnek többek között a helyi közterületek fejlesztése, üzemeltetése; turizmussal kapcsolatos feladatok ellátása; egészségügyi alapellátás; gyermekjóléti szolgáltatások; a helyi közművelődési tevékenység támogatása, a kulturális örökség helyi védelme, vagy mondjuk a nemzetiségi ügyek.
A szervezet egy közösségi tér felállítását, kiállítások és workshopok szervezését vállalta. Ezekben kiemelt szerepet kaphat „az újrahasznosítás, a zöld mozgalom, a környezetvédelem és az önkéntesség népszerűsítése” – olvasható a kontraktusban. A Greenpeace a továbbiakban támogatja „a környezettudatos fiatalokat, a kreatív amatőr alkotókat, tevékeny közösségeket” is, illetve „segíti a helyi társadalom kulturális és környezettudatos kapcsolatrendszerének kialakulását”.
Nem utolsó sorban a szervezet úgy szerezhette meg a helyiséget, hogy arra érkezett korábban egy piaci áron érdeklődő kérelem a fentebb részletezett döntés-előkészítő testület elé, ennek ellenére mégis a Greenpeace kapott zöld lámpát az önkormányzattól.
Őrsiék szerint egyébként nyereséget jelent a kerület, és így az önkormányzat számára, ha a nyertes pályázók kedvezményes díjszabással jutnak hozzá a helyiségekhez, mivel az üresen álló ingatlanok önmagukban is költségeket jelentenek számukra.
Hogy kik vannak még a nyertes pályázók között, arról a későbbiekben fogunk beszámolni. Folytatjuk!
Nyitókép: Facebook