A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara már a katázást szigorító törvényjavaslat hétfői benyújtását követően kiadott egy rövid állásfoglalást az ügyben. Kedden pedig egy hat pontban összeszedett módosítási javaslatait is közzétett. Ezek a javaslatok a következők:
- javasolják, hogy a katát érintő bármilyen változás szeptember 1. helyett csak jövő év január 1-én lépjen életbe, így a gazdasági szereplőknek elég idejük lesz megismerni az új adózási előírásokat, és szerződéseiket is a megváltozott körülményekhez igazíthassák.
- a BKIK megfontolásra javasolja, hogy az 50 ezer forintos havi adótétel mellett legyen választható egy 100 ezer forintos adótétel is, amely a jövő évi minimálbérnek megfelelő tb-jogosultságot keletkeztet az adózó számára.
- a jövő évtől minden évben valorizálják (értékeljék át) a katát, hogy a tb jogviszony is lépést tarthasson a minimálbér-emeléssel.
- arra kérik a kormányt, hogy a kamara szakértőinek bevonásával teremtse meg a jogi lehetőséget a katás vállalkozók eseti jellegű üzleti ügyfeleinek kiszolgálására
- a katások köréből most kikerülők számára a kormány a kamara szakértőinek és az érintett iparágak képviseleti szerveinek bevonásával dolgozzon ki egy új, egyszerűsített adónemet, mely egyszerűségében minél inkább igazodna a katához, miközben az adó mértéke (és a vele járó tb-jogviszony) jelentősen magasabb lenne, akár közelítve az egyéni vállalkozók átalányadózásának mértékét – javasolja a kamara, amely szerint ezzel nagyjából 100-150 ezer további vállalkozónak is biztosítanák a kedvezményes adózási lehetőséget.
- a kamara javasolja, hogy a kormány kezdeményezen tárgyalásokat az Európai Unió illetékes vezetőivel a jelenleg 12 millió forintos áfa alanyi mentesség felső határának 18 millió forintra emelésére, hogy a megemelkedő katahatár ténylegesen kihasználható legyen
– idézte a hgv.hu a BKIK-t.
Mint ismert, a kata egyszerűsített adózás szigorításáról szóló törvényjavaslatot hétfőn nyújtották be a parlamentnek, és kedden már szavaztak róla.
A BKIK már hétfőn írt hozzá egy gyorsértékelést, eszerint extra munkát jelent majd a vállalkozóknak és a könyvelőknek, hogy év közben vezetik be az új kata-szabályokat, a fővárosi iparkamara ugyanakkor támogatja, hogy szétválasztják a lakosságnak és a cégeknek szolgáltató vállalkozásokat – tette hozzá a portál.