A kocsik között ragadt egy magyar utas egy németországi szupergyors vonaton
Egy cigiszünet miatt hirtelen rémálomba csapott át az utazás.
A tüntető a szabálysértés tényét elismerte, a szabálysértési nyilatkozatot kitöltötte és aláírta.
A parancsnoki kivizsgálás szerint jogszerű, szakszerű és arányos volt az elektromos sokkoló használata hétfőn a Margit hídon tartott tüntetés egyik résztvevőjével szemben – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kedden a police.hu-n.
A közleményben azt írták, elektromos sokkolót használt egy rendőr egy 42 éves férfival szemben, aki
Hozzátették, a rendőrség biztosítja a véleménynyilvánítás és a békés gyülekezési jog gyakorlását, ugyanakkor „a szükségesség és az arányosság elvét betartva intézkedik a jogsértések elkövetőivel szemben”.
Mint ismert, hétfőn a Margit hídra bejelentett gyűlés vége után a résztvevők nem hagyták el az úttestet és a síneket, ezért a rendőrök többször felszólították őket, hogy menjenek fel a járdára – ismertették.
A részletekről azt írták, hogy egy úttesten ülő férfival szemben a felszólítást követően testi kényszert alkalmaztak, de ő úgy összekapaszkodott egy szintén az aszfalton ülő nővel, hogy a további testi kényszer – a kezeik szétfeszítése – sérülés veszélyével járt volna.
Ekkor – folytatták – a jogszerű rendőri intézkedéssel szembeni ellenszegülés megtörésére a helyszínbiztosítás parancsnoka kilövőfej nélküli elektromos sokkoló eszköz alkalmazására adott utasítást. Az intézkedő rendőr kétszer figyelmeztette a földön ülő férfit az eszköz használatára, és azt a test érintése nélkül a levegőbe szikráztatta.
A közlemény szerint a figyelmeztetések nem vezettek eredményre, ezért
Az eszköz alkalmazásának hatására a férfi elengedte a nőt, a rendőrök mindkettőjüket felkísérték a járdára. A férfi a szabálysértés tényét elismerte, a szabálysértési nyilatkozatot kitöltötte és aláírta – részletezte a BRFK.
A rendőrség kitért arra is, hogy a férfi a rendőrök kérdésére elmondta, zsibbadást érez a combján, illetve enyhe bőrpír keletkezett a lábán, egészségügyi ellátást nem kért. Előállítása után a rendőrkapitányságon a mentőszolgálat munkatársai megvizsgálták, és megállapították, hogy nem igényel orvosi ellátást – olvasható a közleményben.
A BRFK jelezte, hogy a kényszerítőeszköz használatát parancsnoki kivizsgálás követte, amely megállapította, hogy „a sokkoló alkalmazása jogszerű, szakszerű és arányos volt”.
A hétfői tüntetést ételfutárok hirdették meg, a demonstrálók elzárták a Margit hidat, tiltakozva a kisadózó vállalkozások tételes adójáról, a katáról szóló törvény szigorítása és a rezsiköltségek emelkedése ellen.
A rendőrség hétfői közleményében azt írta: a bejelentett gyűlésen 109 embert igazoltattak. Mivel a gyűlés végét követően a résztvevők nem hagyták el a úttestet és a síneket, öt embert állítottak elő, és szabálysértési eljárást indítottak velük szemben. Egy emberrel szemben sokkoló eszközt alkalmaztak. A gyülekezési joggal visszaélés miatt három ember ellen indítottak szabálysértési eljárást. Egyikükről adatai ellenőrzésekor kiderült, hogy szabálysértés miatt körözik, őt előállították. Két emberrel szemben közlekedési szabálysértések miatt szabtak ki bírságot.
(MTI)
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Balogh Zoltán
***
A Mandiner heti kibeszélő podcast-sorozatában Bayer Zsolt közreműködésével beszéltük át a közéleti fejleményeket, ahol szóba került a katatüntetés is.
Podcastunkat megtekintheti itt: