Szép kis látlelet: a békemisszión gúnyolódik a brüsszeli lap
Egyszerű konzekvenciát vont le a Politico.
A szakemberek szerint egy alapos tatarozásra lenne szüksége Párizs jelképének.
Amikor 1889-ben elkészült az Eiffel-torony, nagyjából húsz évet adtak neki, utána lebontották volna. De a torony 133 év elteltével még mindig áll a szorgalmas karbantartásnak köszönhetően – számolt be a Guardian nyomán az Index.
Mostanra azonban az emlékmű olyan rossz állapotban van, hogy rozsdásodásnak indult. A torony állítólag teljes felújításra szorul, de ehelyett csak apróbb „kozmetikázásra” készülnek a párizsi olimpia előtt – tették hozzá.
„Ha Gustave Eiffel ezt látná, szívrohamot kapna” – idézte a portál a torony egyik karbantartóját.
Ez a tatarozás már a huszadik a sorban – derült ki a cikkből.
A szakértők megjegyezték, hogy a tervezett munka csak „ráncfelvarrásnak lesz jó”, a végeredmény pedig úgy gondolják „siralmas lesz”. Azt mondták, hogy a tornyot teljesen le kell csupaszítani, majd újra festeni, ugyanis a régi festék átfestése csak tovább rontja a korróziót – hangsúlyozták.
A 324 méter magas, 7300 tonnás vastornyot az 1889-es világkiállításra építették. Megnyitása előtt négy réteg vörös ólomfestéket kapott, amelyet ma már betiltottak, de akkoriban a legjobb korróziógátlónak tartották.
Gustave Eiffel építészmérnök azt mondta, hogy a rozsda terjedésének azonosítása és megállítása jelenti a legnagyobb kihívást az építmény élettartama szempontjából, amelyet hétévente festeni kell.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay