Találó anekdotával indítja az 1956-os szuezi válságról szóló könyvét Krajcsír Lukács történész: e szerint Mahmúd Fauzi egyiptomi külügyminiszter 1964 végén arról beszélt csehszlovák kollégájának, hogy „gyermekkoromban úgy ismertem meg Csehszlovákiát, hogy ott szép játékokat készítenek. Mint felnőtt, más játékokkal is megismerkedhettem, amelyek ugyancsak Csehszlovákiában készülnek, amelyek ugyan nem valók gyermek kezébe, viszont nagyon alkalmasak arra, hogy a népek függetlenségét és szabadságát oltalmazzák".
Krajcsír könyve szerint, mely a Válságból válságba címet viseli, s mely az Antall József Tudásközpont gondozásában jelent meg, a fenti mondatok az 1955. szeptember 11-én aláírt csehszlovák-egyiptomi fegyvervásárlási szerződésre utaltak, mely megállapodás értelmében a keleti blokk 921 millió korona értékben szállított vadászgépeket, bombázókat, páncélozott csapatszállítókat, harckocsikat, tüzérségi és légvédelmi ágyúkat, kézifegyvereket, aknákat, lőszereket és radarokat az arab országnak.
A szerző szerint a megállapodás sokkal több volt egy egyszerű fegyverüzletnél.
Amikor Gamel Abden Nasszer egyiptomi vezető bejelentette a fegyvervásárlás tényét, az akkori nemzetközi közösség felrobbant: a nyugati országokat a düh, Izraelt a háborús készülődés, az arab országokat a büszkeség, a keleti blokkot pedig a káröröm jellemezte.
John Lewis Gaddis történész szerint ez volt az első valódi nagy közel-keleti válság, melyet persze aztán még megannyi követett. Az állítás olyan értelemben igaz, hogy ez volt az első olyan esemény, mely bevonta a nagy- és szuperhatalmakat, hiszen a fegyverüzlettel geopolitikai érdekek tucatjai sérültek vagy erősödtek. Az alku egyszerre jelentette a nyugat-európai gyarmattartók döntő befolyása korszakának végét, a második világháború utáni amerikai tervek kudarcát, valamint egy új korszak beköszöntét, amikor az arab nacionalisták erősödtek, miközben az államközi konfliktusok száma nőtt – érvel a szerző.
Krajcsír egyik legprovokatívabb tétele kétségkívül az, hogy a csehszlovák-egyiptomi fegyverüzlet
egyenes következménye volt az 1956 októberi brit-francia-izraeli közös támadás Egyiptom ellen,
azaz hogy: ha a Szuezi-csatorna Társaság államosítása volt az utolsó csepp a pohárban, akkor a poharat a csehszlovák-egyiptomi fegyverüzlet töltötte fel.