A NASA bázist szeretne létrehozni a Holdon.
Több mint egy évtizede fejleszti a NASA az új megarakétát a Holdra való visszatéréshez – írja a player.hu a Business Insider cikkére hivatkozva. A cikkből kiderült, a harminckét emelet magas eszköz vége elkészült, ezekben a hetekben az utolsó tesztek zajlanak, hogy a következő években több lépcsőben ismét eljusson az ember a Holdra, 1972 óta először.
Az Artemis program „egyik főszereplője”, a New York-i szabadságszobornál is magasabb, a 2500 tonnás rakéta,
A rakéta előkészítését a NASA folyamatosan dokumentálja: a fotók, az élő közvetítések és a szöveges információk mellett az elmúlt hetekben folyamatosan posztolt rövid, ám annál látványosabb videók is elérhetők a szervezet közösségi oldalain.
A cikk kitér arra is, hogy jól látszanak az elképesztő méretek a Kennedy Űrközpont felvételein is, amit egyrészt az emberes misszió magyaráz, másrészt maga a cél:
A programnak része még a SpaceX Starship nevű Holdon landoló egysége is. A fentiek évtizedes előkészítése érkezett mérföldkőhöz a héten, amikor az SLS elhagyta az ugyancsak mega méretű szerelőcsarnokot, hogy átguruljon a hat kilométerre, a floridai Cape Canaveralon lévő indítóállomásra.
A következő hetekben elvégzik az utolsó teszteket, és ha minden jól megy, már júniusban elindulhat az Artemis–1 misszió. A legizgalmasabb az április 3-i, nagyjából nyolcórás teszt lesz, amikor
egészen a visszaszámlálásig, amit tíz másodperccel az „indítás” előtt abbahagynak.
Ebben az első körben (Artemis–1) még űrhajósok nélkül kerüli meg a Holdat az Orion, két év múlva az Artemis–2 tíz napot tölt majd az űrben négy asztronautával, végül az Artemis–3 beteljesíti a küldetést, hogy 2025-ben, ötvenhárom év után ismét ember lépjen a Holdra – derült ki a cikkből.
A rakéta fejlesztésének lépéseit és főbb munkálatait élőben az alábbi videóban követheti:
Nyitókép: PAUL HENNESSY / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP