Földi László kimondta: Drasztikus következményei lehetnek Biden döntésének
A titkosszolgálati szakértő szerint az az egyetlen esélyünk, hogy két hónap múlva Donald Trump lesz az Egyesült Államok elnöke.
Most nincs szó menekültek oszlopait géppuskázó csatagépekről.
„Az ukrajnai események láttán a legtermészetesebb emberi reakció a tennivágy. Megfékezni a pusztítást, és enyhíteni a szenvedést. Tenni valamit. Bármit. Azonnal.
Az ukrán népnek nyújtott segítség nagyobb részt hasznosnak bizonyult, és életeket mentett. Egy kisebb része semmit sem mozdított a tragédia mérlegén. Az ádáz tennivágyás peremén azonban felbukkantak olyan gondolatok is, amelyek súlyos veszélybe sodorhatják a régiót, Európát, sőt talán az emberiség egészét.
Ezek közé a beélesített gondolat-aknák közé tartozik az Ukrajna feletti légtérzár ötlete.
A közelgő rendkívüli NATO-csúcs egyik célja döntést hozni ebben a kérdésben.
Első látásra az ötlet frappánsan egyszerűnek és újszerűnek tűnik. Földre kényszeríteni Oroszország légierejét, vagy legalábbis eltávolítani Ukrajna egéről, vagy ha ez sem lehetséges, legalább megtisztítani a humanitárius folyosókat az orosz légi tevékenységtől.
A repüléstilalmi zóna gondolata több sebből vérzik, ezek közül a legszembetűnőbb a kockázat és a hatékonyság kérdése.
Mennyire lenne számottevő a légtérzár hatása, egyrészt a humanitárius katasztrófára, másrészt a háború menetére?
A válasz az első kérdésre az, hogy elenyésző mértékben. A Második Világháború tapasztalataitól eltérően itt most nincs szó menekültek oszlopait géppuskázó csatagépekről. A terrorbombázások eszköze nem a taktikai vagy a stratégiai bombázó, hanem az oroszok hagyományos és rakétatüzérsége. Az orosz légi tevékenység Ukrajna fölött meglepően gyér, és ezt a tevékenységet tovább korlátozták a Nyugatról érkezett egyszemélyes légvédelmi rendszerek. Ezek alapján igen egyértelmű, hogy a légtérzárnak elhanyagolható befolyása lenne az ukrán humanitárius válságra, és csupán mérsékelt befolyása a háború menetére.”
Nyitókép: John Thys / AFP