Toporzékol Zelenszkij: már azt is megmondaná, mit tehet Orbán Viktor
Az ukrán elnök nem örült a magyar miniszterelnök tárgyalásának.
A 2014 februárjában kezdődött válságért elsősorban a Nyugat, és különösen Amerika a felelős.
„Az ukrajnai háború a legveszélyesebb nemzetközi konfliktus az 1962-es kubai rakétaválság óta. Alapvető okainak megértése elengedhetetlen, ha meg akarjuk akadályozni az eszkalációt, és ehelyett meg akarjuk találni a módját a konfliktus rendezésének.
Nem kérdéses, hogy Vlagyimir Putyin indította el a háborút, és ő a felelős azért, hogy hogyan zajlik. De hogy miért tette ezt, az más kérdés. Nyugaton az a fősodratú nézet, hogy ő egy irracionális, érinthetetlen agresszor, aki egy nagyobb Oroszország létrehozására törekszik a volt Szovjetunió mintájára. Így egyedül ő viseli a teljes felelősséget az ukrajnai válságért.
De ez a történet téves. A 2014 februárjában kezdődött válságért elsősorban a Nyugat, és különösen Amerika a felelős. A szembenállás olyan háborúvá fajult, amely nemcsak Ukrajna elpusztításával fenyeget, hanem Oroszország és a NATO közötti lehetséges atomháborúval is.
Az Ukrajnával kapcsolatos bajok valójában a NATO bukaresti csúcstalálkozóján kezdődtek 2008 áprilisában, amikor George W. Bush kormánya szorgalmazni kezdte, hogy a szövetség jelentse be: Ukrajna és Grúzia »tagok lesznek«. Az orosz vezetők azonnal felháborodással reagáltak, majd ezt a döntést Oroszország egzisztenciális fenyegetésének minősítették, és megfogadták, hogy meghiúsítják azt. Egy tekintélyes orosz újságíró szerint Putyin »dühbe gurult«, és arra figyelmeztetett, hogy »ha Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz, azt a Krím és a keleti régiók nélkül teszi. Egyszerűen szét fog esni.« Amerika azonban figyelmen kívül hagyta Moszkva vörös vonalát, és előretört, hogy Ukrajna nyugati védőbástyává váljon Oroszország határán. Ez a stratégia két másik elemet is tartalmazott: Ukrajnát közelebb hozni az EU-hoz, és Amerika-barát demokráciává tenni.”
Nyitókép: Denis Balibouse / Pool /AFP