Bizonyítékok cáfolják, amit Magyar Péter terjeszt önmagáról – a következmények már most világosak
Ebben a folyamatban elakadt a TISZA Párt.
„Nem akarjuk, hogy egy ügyész mondja meg, mit idézhetünk a Bibliából és mit nem” – mondja a Mandinernek Kulifai Sára. A keresztény újságíró társaival szimpátiatüntetést szervez a Szentírás idézése miatt bíróság elé állított korábbi finn belügyminiszter, Päivi Räsänen mellett. A keresztény közösségek az online térben is mozgósítanak, vigyázó szemeiket pedig Helsinkire vetik.
Hétfőn folytatódik Helsinkiben a korábbi finn belügyminiszter, jelenleg parlamenti képviselő Päivi Räsänen pere. A kereszténydemokrata politikus azért áll a bíróság előtt, mert egy 2004-es cikkében a Bibliát idézve úgy fogalmazott; „Isten az embert férfinak és nőnek teremtette”, 2019-ben pedig – egy egyházi vitához hozzászólva – Szent Pált idézte közösségi oldalán.
A Mandinernek adott minapi interjújában Räsänen úgy fogalmazott. „A társadalom szekularizálódott, és a keresztény hit irányába általánosságban is ellenségesebbé vált a hangulat. Néhány évtized alatt összeomlott a finnek hite a kereszténység alapelveiben. Bár a Szentírás maga továbbra is engedélyezett könyv nálunk, de a kereszténységen alapuló vélemények képviselete, mint például azon véleményé, hogy a házasság csak férfi és nő között valósulhat meg, politikailag egyre kevésbé elfogadható.” Arra is figyelmeztetett, hogy
Korábban épp azt hangsúlyozta: pere a szólásszabadság próbája lesz.
A tárgyalássorozat első, maratoni hosszúságú napján a bíróság nem hozott ítéletet, így most az ügyet figyelő európai keresztények a hétfői tárgyalási napot várják lélegzetvisszafojtva. Ezzel párhuzamosan pedig igyekeznek a legkülönbözőbb módokon felhívni a figyelmet a jelenségre és nyomást gyakorolni a vádiratot beterjesztő finn főügyészre.
Nem tétlenek a magyar keresztények sem: az online tér mellett a budapesti finn nagykövetség előtti területet is szeretnék megtölteni, kiállva Päivi Räsänen mellett. Vasárnap 14 órakor kezdődik a Kelenhegyi úton az a megmozdulás, amelyen a szervezők reményei szerint jelentős tömeg mondja majd ki: a Biblia idézése nem lehet bűncselekmény.
„Szorosan nyomon követtük a pert barátaimmal és meggyőződésünk, hogy jelentősége messze túlmutat önmagán. Ebben a perben a Biblia egyes passzusai kerültek vád alá, ezzel pedig veszélybe került a szólás- és vallásszabadság” – mondja a Mandinernek az esemény egyik főszervezője. Kulifai Sára szerint a helsinki döntés nem csak a finn viszonyokra, de egész Európára hatást gyakorolhat. „Egy alkalom sem marad észrevétlen, amikor tömegek emelik fel szavukat egy jó ügy védelmében” – válaszolja arra a kérdésünkre, miért látták szükségesnek a tüntetést. Mint mondja, számtalan ember áldozta már akár életét is a szólás- és vallásszabadság védelmének, az ő örökségüket is tovább szeretnék vinni.
A békés kiállás idejére ellentüntetés is szerveződik, amire a hatóságok hívták fel a szervezők figyelmét. Kulifai Sára ezzel kapcsolatosan értetlenségének ad hangot. Miért akar bárki is a szólás- és vallásszabadság ellen felvonulni? – teszi fel a kérdést, hozzáfűzve: a szabadságjogok védelme mindannyiunk közös érdeke. Így már előre üzeni a 10-15 fős kis ellentüntetés résztvevőinek, az ő jogaikért is harcolnak a szólásszabadság melletti kiállásukkal, hiszen ennek köszönhető, hogy a pro és kontra oldal képviselői egyaránt szabadon jelen lehetnek a budapesti utcán.
A kiállás napok alatt ökumenikus jelleget öltött. Kulifai elmondása szerint a finn követség előtt minden keresztény felekezet képviselői jelen lesznek, aminek nagyon örül, hiszen „a Biblia minden keresztényt összeköt, most pedig éppen ez a Biblia került veszélybe”.
„Nem akarjuk, hogy egy ügyész mondja meg, mit idézhetünk a Bibliából és mit nem.
Jézus parancsát szeretnénk követni, aki azt kérte tőlünk, hirdessük az örömhírt mindenkinek.” – mondja Kulifai Sára. Szimbolikus üzenetként az esemény résztvevői egyszerre emelik majd magasba szentírásaikat, szolidaritásukat kifejezve.
Az ökumenikus jelleget erősíti a felszólalók névsora is. Egyikük, Márkus Tamás református lelkész a Mandinernek kis előzetest is nyújt a beszédéből. Ígéri, említeni fogja az Apostolok Cselekedetei 5. fejezetét, amikor Pétert törvényszék elé állítják, ő pedig megvallja: Istennek kell inkább engedelmeskedni, nem az embernek. „Protestánsként úgy gondolom, e mondat égisze alatt született a mozgalmunk – »itt állok, másként nem tehetek«. Azaz lelkiismereti ügy kiállnunk az igazság mellett.” Márkus Tamás szerint ez a minimum szolidaritás minden hazai keresztény részéről, hiszen Finnországban éppen egy családanya mutatja meg, mit jelent valójában mártírnak, azaz tanúnak lenni, és a meghurcolás ellenére is kiállni a bibliai igazság mellett.
„Azt is látom, hogy sok keresztény még mindig közönnyel figyeli a súlyos és káros folyamatot, hogy kriminalizálják a bibliai igazságokat. Azt hiszik, hogy ki lehet bekkelni ezt az időszakot csöndben, miközben látjuk, hogy a valóság teljesen mást mutat” – mondja a református lelkész. Arra figyelmeztet, hogy gyűlöletbeszéddé minősítik a keresztény szexuáletikai tanítást.
„Ha most nem állítjuk meg a folyamatot, ugyanaz fog történni, mint Helsinkiben: bibliaperekkel fogunk szembenézni
és ott már mindegy, hogy valaki katolikus vagy protestáns, melyik gyülekezet tagja. Az fog minket összekötni, hogy kiállunk az igazság mellett. Ha ezt a folyamatot nem szakítjuk meg, katasztrófa következik.” – mondja lapunknak Márkus Tamás.
A Päivi Räsänen melletti kiállás egyre aktívabb az online térben is. A CitizenGO nevű keresztény-konzervatív civil szervezet az első tárgyalási nap előtt közösségi kampányt hirdetett, aminek keretében azt kérték követőiktől, osszanak meg egy képet a Facebookon kedvenc szentírási idézetükkel, ezzel szimbolikusan is támogatva a finn politikust. A kezdeményezéshez csak a magyar felhasználók közül 650 csatlakozott, köztük szervezetek is. A második tárgyalási napra közösségi videóval hangolnak: most azt kérték közösségük tagjaitól, egymondatos videóüzenetet küldjenek, amiben a kereszténydemokrata politikus melletti kiállásukról beszélnek. A sok kicsi egy naggyá válik majd, a videó pedig reményeik szerint ismét sokakhoz eljuthat.
A CitizenGO korábban aláírásgyűjtésbe is fogott: petíciójukat, melyben kiállnak Päivi Räsänen mellett, Európa-szerte közel 350 ezren írták alá, köztük több tízezren Magyarországról. Az összegyűlt aláírásokat hivatalosan átadták a finn főügyész képviselőjének, de az akciót később sem állították le, hogy minél többen állhassanak az ügy mellé. A szervezet a második tárgyalásra delegációt küld, amelynek magyar tagja is lesz. Faragó Renáta szerint személyes jelenlétüknek is üzenetértéke van: képviselik azokat a milliókat, akik szerint nem lehet bűncselekmény a Bibliát idézni. A CitizenGO magyarországi kampányfelelőse elutazása előtt lapunknak úgy fogalmazott, „A kanadai C4 törvény bevezetése után nem szeretnénk, ha Európában is precedens adódna arra, hogy börtönbüntetés jár a keresztény tanítás megvallásáért. Személyesen is találkozunk Räsänen asszonnyal a tárgyalást követően. Munkatársaink már korábban is találkoztak vele, akkor elmondta, milyen jól esik neki a többszázezer ember támogatása, hiszen az bátorítást jelent ebben az embert próbáló helyzetben.”
Päivi Räsänen ügyét az Axióma kisfilmben foglalta össze, hangsúlyozva: az eljárás Európa egyik mintaállamában történik, a 27 éve képviselőként szolgáló politikus pedig nem tett mást, mint a Biblia szavait idézte.
A per február 14-én reggel folytatódik Helsinkiben, Budapesten, a finn nagykövetség előtt pedig vasárnap 14 órától fejezik ki támogatásukat azok, akik szerint a Bibliát idézni nem lehet bűncselekmény. A rendezvényen online kapcsolat segítségével a vád alatt álló finn keresztény politikus is szól a magyarokhoz.